Neustálý stres a pracovní nasazení si vybírají svou daň. Odborná pomoc ale není jediné řešení

Je to dáno rychlým tempem, kterým žijeme, i prostředím, ve kterém se nacházíme. Internet, chytré telefony, stále vyšší nároky jak v práci, tak i doma. Tyto faktory stále více lidí donutí k návštěvě psychiatrických ordinací s žádostí o předepsání léčiv. Chtěli by díky lékům a radám odborníků zlepšit náladu a vyčistit hlavu. Dle doktora Volkera Busche to jde ale i bez léčiv. Vše popsal ve své knize Volná hlava.

Nejčastější příčiny problémů

Jak prožíváte svůj den? Jakými slovy byste popsali svůj pracovní den? Tyto otázky klade odborník na psychologii jako první. Z odpovědí skupiny dotázaných pak Busch usoudil, že největším strašákem většiny je hlavně stres, časová tíseň, spěch, multitasking, poruchy koncentrace, přerušování práce, přetížení, nervozita, přemíra podnětů, netrpělivost, rychlost, vyčerpání, nedostatek klidu a spánku, množství starostí a medikamentů.

Zdroj obrázku: Freepik

Německá studie

Analýza z Stress Report, studie německého Spolkového úřadu pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (Bundesanstalt für Arbeitsschutz und Arbeitsmedizin), zpracovávala odpovědi na otázky psychologů u dotázaných 17 562 zaměstnanců ohledně vedení podniků. Z této analýzy vyplývá, že většina dotázaných trpěla výše zmíněnými faktory. Velkým nepřítelem většiny se stal dle studií také internet.

Doporučený článek:  Kvalitní odpočinek napomůže psychické pohodě a lepší kondici

Co se tedy doporučuje?

Doporučuje se omezit dobu strávenou na internetu. Internet přispívá k poruchám koncentrace, nervozitě a také k vyvolání depresí. Nejhorší ovšem pro člověka je, když musí rozdělovat svou pozornost, tedy sledování televize a práci na počítači. K tomu sledovat u toho telefon, jestli nezazvoní. To jsou faktory, které na psychické pohodě dost ubírají. Důležité také je rozdělit si den na hodiny práce a hodiny odpočinku a relaxace. Po 8 hodinách u počítače se doporučuje alespoň hodinová procházka venku na čerstvém vzduchu.

Zdroj: https://www.researchgate.net/publication/344594864_Stressreport_Deutschland_2019_Kapitel_8_Zahlen_Daten_Fakten/download, https://www.baua.de/EN/Service/Publications/Report/Gd68.html, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3214398/, https://www.mentalhealth.org.uk/explore-mental-health/statistics/stress-statistics, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0165032711007993, https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5009318/wolna-glowa-jak-zadbac-o-swoja-koncentracje-i-kreatywnosc, https://www.researchgate.net/profile/Volker-Busch, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3330161/, https://www.arbeitssicherheit.de/themen/arbeitssicherheit/detail/stressreport-zwischen-flexibilitaet-und-ueberforderung.html