Štěnice se dobře skrývají, zlikvidovat je pomůže speciální postřik

Saje krev jako upír, ale na rozdíl od této legendární postavy je zcela reálný. Jedná se o druh polokřídlého hmyzu s názvem Cimex lecutralius, kterému nikdo neřekne jinak než štěnice. Po útoku štěnic vznikají hůře hojitelné a svědivé boláky, které mizí až po třech týdnech. Jsou zcela nezvaným hostem a můžou se objevit v každé domácnosti. Jak poznat, že navštívily i váš domov, a co v takovém případě dělat?

Lidský noční parazit

Štěnice domácí je druhem polokřídlého hmyzu, jenž se živí primárně lidskou nebo zvířecí krví. Útoky těchto jedinců probíhají především průběhu noci, kdy je láká tělesné teplo, pot a vydechovaný oxid uhličitý. Tento parazit je jinak skryt, vylézá jen pro potravu. Štěnice jsou ploštice s pevným krunýřem a nedokonalou přeměnou křídel, nelétají a přes den se schovávají v podlaze nebo za nábytkem, často také v matracích, za tapetami nebo v čalounění, kde kladou vajíčka. Samička jich naklade až 10 denně, přičemž larva se vylíhne po 10 dnech. Problematické je zlikvidovat jejich kolonie, protože vydrží až rok bez potravy. Na samém počátku jsou tyto ploštice průsvitné, po nakrmení krví hnědnou, nebo mohou až zčernat.

Doporučený článek:  Šedé mýdlo je výborné k praní, úklidu i péči o pokožku
Zdroj obrázku: Freepik

Trojúhelník je varováním

Jak poznat, že štípanec je právě od štěnice? Většina jedinců vytváří několik kousanců, které bývají nedaleko od sebe a tvoří pomyslný trojúhelník. Boláky mohou být špatně hojitelné, u alergiků i bolavé nebo hnisavé, doporučuje se užívání antihistaminik. Většina kousanců se objevuje na obličeji, krku, na rukou nebo na nohou. Pokousání od štěnice mívá také sociální rozměr, dokonce lidé blouzní a mají pocit, že štěnice jsou stále v jejich obydlí.

Ochrana před štěnicemi

Štěnice se nemusí objevovat jen v domácnostech, kde panuje nepořádek. Mohou se dostat do obydlí na oblečení z veřejné dopravy nebo ze sedaček ve vlaku. Pro jejich likvidaci se používají biocidní koncentráty, které se prodávají ve specializovaných provozovnách. Postřik by měla provádět autorizovaná firma, povětšinou je nutné proces očisty opakovat v období dvou týdnů, aby byla jistota, že paraziti jsou stoprocentně zlikvidováni.

Zdroj: https://www.health.ny.gov/environmental/pests/bedbugs.htm