Nezvyklý zápach potu je varováním. Tělu hrozí cukrovka nebo selhání orgánů

Samotný pot je bez zápachu. Odér je dán pouze bakteriemi, které se v něm vyvíjejí, a mikroorganismy žijícími na povrchu našeho těla. Máte-li tedy pocit, že zapácháte a váš pot má jinou vůni než jindy, měli byste zbystřit pozornost.

Pot je přirozený

Prostřednictvím kapiček vody vydáváme teplo do životního prostředí a snažíme se zchladit tělo na jeho přirozenou teplotu. Během tohoto procesu vyplavujeme toxiny a některé minerály z těla. Lidský pot se skládá hlavně z vody. Směs minerálních sloučenin, amoniaku, chloridu sodného nebo močoviny představuje pouze 2 procenta sekrece. Hlavně kvůli tomu pot nemá vůni, jelikož se skládá většinou z čisté vody.

Doporučený článek:  Příroda překypuje dary, které na člověka působí přímo zázračně. Stačí si jen vybrat

Jen málo lidí ví, že neobvyklý zápach potu může být znakem selhání některých orgánů. Pokud jste vycítili, že od určitého okamžiku váš pot voní jinak a podobá se zápachu moči, v hlavě by se vám měla rozsvítit kontrolka. Může se jednat o signál z ledvin informující o jejich selhání. Pokud si navíc všimnete únavy, celkové slabosti, bolesti kostí a šedé pokožky, jakož i zvýšené potřeby návštěvy toalety, měli byste navštívit lékaře.

Zdroj obrázku: Freepik

Neobvyklá vůně potu může naznačovat cukrovku

Pokud váš pot připomíná kvasící ovoce, může to znamenat cukrovku. Protože kvůli nedostatku správného množství inzulínu se cukr začíná hromadit v krvi a vytváří takzvaná ketonová těla. Jsou to sloučeniny, které dodávají potu neobvyklou vůni. Pokud cítíte aceton nebo vůni fermentujícího ovoce, určitě navštivte svého lékaře.

Doporučený článek:  Elixír života má každý ve svých rukách. Nahlédněte do jídelníčku těch, kteří se dožili stovky

Pokud máte časté bolesti břicha, jste neustále nafouknutí a nemáte chuť k jídlu, pak tyto příznaky mohou být jedním z ukazatelů patologií jater. Tento orgán je extrémně zatížen, protože reguluje práci celého lidského těla, díky čemuž se zbavujeme toxinů z těla. Pokud játra umírají, může pot zapáchat jako hniloba nebo vepřová játra. Tyto příznaky určitě neignorujte a navštivte svého lékaře.

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/whats-that-smell-common-and-less-common-causes-of-body-odor