O krásné doplňky a předměty je důležité pečovat. Dokonalý lesk jim navrátí obyčejná brambora

Když se brambory dostaly do některých zemí, byly zpočátku považovány za kuriozitu a zacházelo se s nimi jako s okrasnou rostlinou. Postupem času se však dostaly i na naše talíře a staly se oblíbenou pochoutkou. Brambory se však dají využít i jiným způsobem. Syrové brambory jsou mimořádně všestranné.

Domácí způsob čištění kožených bot

Tento typ obuvi bývá často velkou investicí, ale i když kožené boty nejsou nejlevnější, dokážou potěšit komfortem, elegantním vzhledem a trvanlivostí. Hodně však závisí na správné péči. Kromě použití speciálních impregnací můžeme koženou obuv ošetřit také syrovými bramborami. Vše, co musíte udělat, je chvíli třít botu plátkem syrové brambory a následně otřít hadříkem do sucha. Výsledkem budou krásně lesklé boty.

Doporučený článek:  Při odjezdu na dovolenou se vyplatí do mrazáku vložit minci. Dokáže předejít velkým nepříjemnostem

Měděné předměty dokážou mít vysokou dekorativní hodnotu. Za předpokladu, že se o ně správně staráme a reagujeme hned, když si všimneme, že začínají ztrácet svůj atraktivní vzhled. Ošetřit je můžete jednoduše pomocí syrové brambory. Nastrouhejte bramboru na struhadle s co největším počtem ok. Do brambor poté přidejte lžíci citrónové šťávy a dobře zamíchejte. Směs naneste přímo na měděný předmět a nechte působit, dokud nezaschne. Potom opláchněte vlažnou vodou a otřete hadříkem do sucha. Výsledný efekt vás jistě překvapí.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyčistěte si zašlé šperky

Kromě mědi dokážou brambory skvěle vyčistit i stříbrné předměty. Nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak navrátit stříbrným šperkům zašlou slávu, je ponořit je do vody, která vám zbyla po vaření brambor. Dávejte však pozor, abyste do ní nepřidali sůl ani pepř. Vložte stříbro do vychladlé tekutiny a nechte hodinu stát. Po uplynutí této doby šperky vyjměte, opláchněte a vyleštěte měkkým hadříkem. Po takové kúře budou šperky jako nové.

Doporučený článek:  Úroda rajčat bude letos bezkonkurenční. Díky jedinému triku se keříky obsypou šťavnatými plody

Kyselina šťavelová, která se nachází v bramborách, se dokáže vypořádat i se rzí. Když na kovové předměty zaútočí rez, zhoršuje se tím jejich stav, ztěžuje používání a navíc nevypadají dobře. Pokud se například objevila na nožích nebo nůžkách, jednoduše přiložte na zrezivělá místa plátek syrové brambory a počkejte, dokud kyselina rez nerozpustí. Můžete také zkusit brambory nastrouhat na pastu a tou potřít rez. Chcete-li účinek ještě zesílit, přidejte do brambor prášek do pečiva.

Zdroj: https://www.thekitchn.com/cleaning-tricks-potatoes-23076733