
Jaká má být správná hmotnost psa? Pokud má o 15% vyšší váhu, jde o nadváhu. Pokud je ale hmotnost nad touto hranicí, jedná se o obezitu. Nadváha ale není zdravá a může mít vliv na řadu zdravotních obtíží. Dost často za nadváhu mohou sami chovatelé, když psa překrmují pamlsky, nebo mu dávají nevhodnou stravu a zapomínají na jeho zdraví.
Co může způsobit nadváha u psa?
Nadváha sama o sobě nemusí, ale může mít neblahé následky. Obezita už je ale skutečně nebezpečná. Co může u vašeho mazlíčka způsobit?
- Zhoršení motoriky
- Problémy s pohybovým aparátem
- Změny ovlivňující metabolické funkce tkání a orgánů
- Inzulinová rezistence
- Změny funkce jednotlivých orgánů
Například inzulinová rezistence je velmi závažná, protože může vést i cukrovce II. typu. Je dobré nadváhu, případně obezitu nepodceňovat.
Jak s nadváhou bojovat?
Majitel by měl v první řadě zavést změny ve stravě psa. Dle stavu organismu a možnostem psa je potřeba zařadit více pohybu. Co se týká krmiva, zhodnotit energetické složky. Pokud pes konzumuje i jinou potravu, zaměřit se na to, aby byla energeticky vyvážená. Důležité je změny zavádět postupně a pozvolna, aby si pes pomalu zvykal na nový režim. A skutečně dodržovat adekvátní množství kvalitní potravy a fyzické aktivity. Pokud pes nebyl zvyklý na pohyb, je potřeba začít s kratšími procházkami a postupně je prodlužovat. Změny budou pomalejší, ale trvalé. Zvýšená aktivita na jaře a v létě může vykompenzovat výkyvy na podzim a v zimě, myslete na to, že mírná změna váhy a kolísání hmotnosti v tomto období je v pořádku. V průběhu diety také dávejte pozor na pamlsky. Pokud psa cvičíte a potřebujete je občas využít, zvolte jejich méně kalorickou variantu, případně lehce povařenou zeleninu. Hlídejte pitný režim, lepší rozmístit i několik misek s vodou, pokud má s pitím problém.
Zdroj: https://www.rspca.org.uk/adviceandwelfare/pets/general/obesity