Rodina: Nechali jsme se přemluvit na fotovoltaiku. Po líbivých slibech přichází na řadu kruté vystřízlivění

Vypadá to jako velký hit, ale brzy se mohou ukázat hlavní negativa. Řeč je o fotovoltaice. Zdeněk, který si na svůj rodinný dům nechal fotovoltaiku instalovat, má na využití sluneční energie jasný pohled. A je překvapivě zcela jiný než v době, kdy ho obchodní zástupce firmy k podpisu smlouvy přemlouval.

Vše vypadalo dokonale

Viděl jsem reklamy, do schránky nám chodily letáky, občas mě kontaktoval někdo z mých známých. Vše mělo stejné téma – fotovoltaika. Přiznám se, že jsem nad ní nějakou dobu přemýšlel. Když jsem potom viděl na papíře čísla, která přinesl reprezentant firmy, vypadalo to naprosto dokonale. Výkony panelů, využití energie, dotace, návratnost. V tu chvíli jsem byl tak poblouzněn čísly, že jsem se rozhodl podepsat.

Doporučený článek:  Koberec znovu jako nový: obyčejný prášek z kuchyně ho zbaví i nejodolnějších skvrn

Vše funguje, ale…

Fotovoltaiku mám nainstalovanou, vše samozřejmě funguje, elektřina se ze slunce skutečně vyrábí. Je to ale velké ALE. Reálné hodnoty jsou od těch ideálních pořádně vzdálené. Návratnost se podle současných čísel podstatně prodlouží. A to ještě musím doufat, že postupně nezačne klesat výkon daných panelů nebo že nedojde k nějaké technické závadě po skončení záruky. To by znamenalo další výdaje a logicky další prodloužení návratnosti.

Zdroj obrázku: Freepik

Přesně naopak

Když jsem se nechal ukecávat, vůbec jsem si neuvědomil, že domácí solární elektrárna funguje vlastně úplně naopak. Zcela opačně, než člověk potřebuje. Nejvíce elektřiny vyrobí v létě. To je ale doba, kdy tepelné čerpadlo vůbec není zapnuté, protože prostě nevytápíme. Naopak v zimě, kdy by se to hodilo nejvíc, se té elektřiny vyrobí podstatně méně. Nejvíce elektřiny se samozřejmě vyrábí přes den, kdy nikdo není doma a jede jen minimum základních spotřebičů. Naopak v podvečer a večer, kdy dům začíná naplno fungovat, výroba elektřiny postupně fungovat přestává.

Doporučený článek:  Sušení prádla v interiéru má několik pravidel

Asi bych si využití dovedl představit ve chvíli, kdy bychom celá rodina chodili do práce a do školy jen v noci, zatímco přes den bychom fungovali doma a spotřebovávali bezplatně vyrobenou energii. Bohužel to jsem si včas neuvědomil a teď se modlím, aby se mi náklady za tu hodně dlouhou dobu alespoň zaplatily.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek čtenáře Zdeňka F., redakčně zkráceno a upraveno.