Objevte pravý rituál čaje. Díky němu se z každého šálku stane dokonalý okamžik harmonie

Čaj patří mezi nejoblíbenější horké nápoje už po celá staletí. Osvěžuje, zlepšuje koncentraci a upravuje hladinu cholesterolu v krvi. To jsou jen některé z mnoha vlastností čaje. Nálev přitom může být mnohem chutnější, když ho připravíte podle osvědčených tipů a triků. Naučte se, jak správně uvařit čaj pro dokonalé potěšení z dokonalého nápoje.

Teplota je pro čaj velmi důležitá

Chuť i vůně hotového čaje závisí na mnoha faktorech. Důležitá je kvalita čaje, ale také teplota vody. Zalévání vařící vodou je jedna z nejčastějších chyb, kterou lidé dělají. Ideální teplota přitom závisí na druhu čaje.

Pro černý čaj je nejlepší 95 °C, pro červený čaj asi 90 °C, žlutý čaj potřebuje 80 °C, zelený čaj mezi 70–80 °C a nakonec bílý čaj pouhých 60–80 °C. Na měření teploty můžete použít kuchařský teploměr anebo si zakoupit speciální čajové příslušenství.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaká je nejlepší doba pro louhování čaje?

Dalším důležitým faktorem je louhování čaje. Doba, stejně jako v případě teploty vody, závisí na druhu čaje. Černý čaj nechte louhovat 2–3 minuty. Červený čaj potřebuje maximálně 3 minuty, zatímco ovocný čaj 4–5 minut.

Zelený čaj nechte v hrnku louhovat po dobu 2–3 minut a bílý čaj potřebuje také 2–‍3 minuty louhování. Čím delší bude doba louhování, tím silnější bude chuť čaje. To ale není vždy dobrá věc, protože můžete přijít o typickou chuť, kvůli které si čaj připravujete.

Doplňky, které obohatí chuť čaje

Posledním faktorem výsledné chuti jsou doplňky, které do čaje přidáváme. V Anglii je běžné přidávat do čaje mléko. V případě pravého černého čaje to můžete vyzkoušet. Klasický je samozřejmě cukr nebo med. Zkuste i netradiční přísady.

Domácí malinové nebo švestkové zavařeniny zalité čajem budou chutnat skvěle. Sušené květiny dodají další vitamíny. Úžasně bude chutnat také hřebíček, vanilka nebo zázvor, které mají i mnoho zdravotních přínosů.

Zdroj: https://simplelooseleaf.com/blog/brewing-tea/how-to-make-tea/