Objevte pravý rituál čaje. Díky němu se z každého šálku stane dokonalý okamžik harmonie

Čaj patří mezi nejoblíbenější horké nápoje už po celá staletí. Osvěžuje, zlepšuje koncentraci a upravuje hladinu cholesterolu v krvi. To jsou jen některé z mnoha vlastností čaje. Nálev přitom může být mnohem chutnější, když ho připravíte podle osvědčených tipů a triků. Naučte se, jak správně uvařit čaj pro dokonalé potěšení z dokonalého nápoje.

Teplota je pro čaj velmi důležitá

Chuť i vůně hotového čaje závisí na mnoha faktorech. Důležitá je kvalita čaje, ale také teplota vody. Zalévání vařící vodou je jedna z nejčastějších chyb, kterou lidé dělají. Ideální teplota přitom závisí na druhu čaje.

Doporučený článek:  Trouba znovu jako nová: s nečistotami a mastnotou zatočí prostředky přímo z kuchyně

Pro černý čaj je nejlepší 95 °C, pro červený čaj asi 90 °C, žlutý čaj potřebuje 80 °C, zelený čaj mezi 70–80 °C a nakonec bílý čaj pouhých 60–80 °C. Na měření teploty můžete použít kuchařský teploměr anebo si zakoupit speciální čajové příslušenství.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaká je nejlepší doba pro louhování čaje?

Dalším důležitým faktorem je louhování čaje. Doba, stejně jako v případě teploty vody, závisí na druhu čaje. Černý čaj nechte louhovat 2–3 minuty. Červený čaj potřebuje maximálně 3 minuty, zatímco ovocný čaj 4–5 minut.

Doporučený článek:  Kostky ledu přidané do sušičky prádlo vyrovnají a předejdou žehlení

Zelený čaj nechte v hrnku louhovat po dobu 2–3 minut a bílý čaj potřebuje také 2–‍3 minuty louhování. Čím delší bude doba louhování, tím silnější bude chuť čaje. To ale není vždy dobrá věc, protože můžete přijít o typickou chuť, kvůli které si čaj připravujete.

Doplňky, které obohatí chuť čaje

Posledním faktorem výsledné chuti jsou doplňky, které do čaje přidáváme. V Anglii je běžné přidávat do čaje mléko. V případě pravého černého čaje to můžete vyzkoušet. Klasický je samozřejmě cukr nebo med. Zkuste i netradiční přísady.

Doporučený článek:  Vylouhovaný čajový sáček není žádný odpad. Doma vyřeší hned několik nepříjemných problémů

Domácí malinové nebo švestkové zavařeniny zalité čajem budou chutnat skvěle. Sušené květiny dodají další vitamíny. Úžasně bude chutnat také hřebíček, vanilka nebo zázvor, které mají i mnoho zdravotních přínosů.

Zdroj: https://simplelooseleaf.com/blog/brewing-tea/how-to-make-tea/