V zimě ptáky potěší krmítko plné dobrot. Ne vše do něj ale patří

Pokud máte pocit, že málo pomáháte přírodě, můžete si nechat vyrobit krmítko, do kterého budete dávat na přilepšenou různým druhům ptáčků. Mnoho z nich bude přes zimní měsíce shánět potravu a vy jim můžete přilepšit různými dobrotami. Krmítko si navíc můžete koupit už hotové a budete to mít bez práce.

Co ptákům podávat?

Ptákům nikdy neházejte zbytky od oběda. Lidské jídlo by jim rozhodně neprospělo. Některé druhy sice mají rády kousky masa, ale není jich mnoho. Raději si připravte různé druhy semínek, například slunečnicová nebo dýňová. Vhodné jsou také uvařené kroupy, rýže nebo další obiloviny (proso, ječmen). Záleží na tom, jaké druhy ptáků k vám budou na krmítko přilétat.

Doporučený článek:  Sezona jablek je tady! Nezapomeňte nachystat oblíbené dobroty, na své si přijde i pleť

Vrabci mají rádi právě semínka, ale také plody jeřabin, bezinky nebo aronii. Právě sýkorka si pochutná také na slanině, ale nesmí být slaná ani nijak kořeněná. Dokrmovat můžete také větší druhy ptáků. Holubi, kavky nebo sojky nepohrdnou hrubou vařenou kaší nebo pšeničnými zrnky. Dbejte také na to, abyste ptákům nedávali nic, co by je mohlo ohrozit na životě.

Zdroj obrázku: Freepik

Jídlo jim dávejte z dosahu ostatních zvířat

V zimě je velmi oblíbenou činností krmení labutí nebo kachen. To byste ale měli dělat jen v případě, že jsou velké mrazy. Nikdy jim nedávejte čerstvé pečivo, které jim v žaludku udělá neplechu, i když ho kachny milují. Raději zvolte nakrájené zelí, červenou řepu nebo vařené brambory – samozřejmě bez soli. Hodit se budou také obilná semínka nebo ovesné vločky.

Doporučený článek:  Před zimou potřebují stromy na zahradě pořádnou výživu. Odolají pak i největšímu mrazu

U krmení dbejte na to, aby se k pochutinám nedostaly například veverky nebo zvědavé kočky. Krmítka umístěte tak, abyste se do nich snadno dostali vy i ptáci. Vrabci ale zobou raději ze země, kam jim zrní můžete nasypat. Na větve stromů můžete pověsit například lojové koule, ale dejte pozor, abyste je tam nedali společně s obalem, který může menší ptáky zabít.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/feeding-birds-in-winter