Ocet nepatří jen do jídel! S čím vším vám pomůže?

Ocet má doma snad každý z nás. Slouží k dochucení pokrmů, ukazuje se ale, že jeho použití dalece přesahuje kuchyňskou linku. Už naše babičky dobře věděly, že ocet je perfektní prostředek k úklidu domácnosti. Je ekologický, levný a téměř univerzální. Lze jej použít k čištění kuchyňské pracovní desky, dřevěných prkének a k dezinfekci povrchů.

Úklid koupelny

Ocet se bude hodit i v koupelně. Díky němu se snadno zbavíte nečistot ze spár mezi kachličkami. Stačí, když starý zubní kartáček namočíte v octu a vydrhnete s ním špinavá místa. Účinek se dostaví téměř okamžitě. Ocet vás zbaví vodního kamene v pračce. Do nádobky na prací prostředek nalijte necelou sklenici octa a nastavte praní zhruba na 90 °C.

Lidé s velmi citlivým čichem by ale s tímto postupem měli být opatrní, protože v koupelně možná zavládne nepříjemný zápach. Po dokončení cyklu nechte dvířka pračky pootevřená, abyste se zápachu co nejrychleji zbavili. Ocet vás zbaví i vodního kamene v rychlovarné konvici. Stačí ho v konvici vyvařit a následně vylít. Pak v konvici několikrát převařte čistou vodu.

Čištění bot

Ocet zvládne vyčistit i boty. Pokud se na chodnících začne objevovat první sníh a s ním i posypová sůl, je jasné, že boty zanedlouho zaplaví skvrny. Pomůže, když boty otřete hadříkem namočeným v octovém roztoku s vodou. Ocet dokáže úspěšně odstranit lepkavé zbytky po nálepkách a cenovkách. Naneste ho na hadřík a přetřete s ním potřebné místo.

Ocet si poradí také s mastnotou na sporáku a obkladech okolo něj, na spodní straně digestoře i v troubě. Namočte hadřík nebo čistou houbičku do octa a postižená místa vydrhněte. Pak je dobré přetřít místo ještě jednou hadříkem namočeným ve vodě. Na ocet vsaďte i při leštění oken nebo zrcadel. Nalijte ocet do rozprašovače a použijte ho jako klasické leštidlo. Zbavíte se šmouh a povrch se bude nádherně lesknout.

Zdroj: https://www.feelgoodfamily.cz/functional-health-properties-of-vinegar/