Česnek je velmi prospěšný pro zdraví. Obsahuje mnoho vitamínů a má antibakteriální a antivirové vlastnosti. Přestože mnoho lidí má rádo jeho štiplavou chuť, vzdávají se konzumace z důvodu nepříjemného odéru, který po sobě zanechává. I přes důkladnou ústní hygienu se ho někdy nemůžeme zbavit.
Česneku se nevzdávejte!
Pokud sníte česneku více než malé množství, můžete zaznamenat i zvýšené pocení. Látky z něj pronikají i kůží. Potíže zmírníte tím, že odstraníte jádro stroužku česneku. Přes nepříjemný dech a pocení se ho nevzdávejte. Jde o antibiotickou potravinu, která ale na rozdíl od farmaceutických antibiotik neničí střevní mikroflóru. Výrazně posiluje imunitu a v podzimních a zimních měsících je pro nás velmi prospěšná. Zahřívá tělo, likviduje viry a bakterie, zlepšuje obranyschopnost těla.
Co může krátkodobě pomoct?
Pokud potřebujete rychlou, okamžitou pomoc, i když jen na chvíli, můžete vyzkoušet žvýkačky a větrové bonbóny. Ty dokážou na dobu 15 minut zápach překrýt, ale bohužel vás ho nezbaví. O něco účinnější je kartáček s výraznou zubní pastou a osvěžující ústní voda.
Jak se česnekového odéru zbavit?
Vědci zkoušeli mnoho produktů, které měly za úkol česnekový dech oslabit. Nejúčinněji zafungovaly lístky máty. Efekt měla i syrová jablka a salát. Naopak k užitku nebyla voda ani zelený čaj. Na česnekový dech zafungovaly především syrové potraviny. Dále můžete vyzkoušet rozžvýkat kávové zrno, sníst pár kostiček čokolády, petržel nebo bílý jogurt. Oblíbenou variantou je také žvýkání aromatických bylin, jako je kopr, celer, bazalka, kmín nebo hřebíček. Rozhodně je ale nepolykejte, abyste si nepodráždili žaludek. Může se vám podařit zápach eliminovat, nicméně po těchto potravinách je opět namístě důkladná ústní hygiena. Ne vždy je za nepříjemným zápachem z úst česnek. Pokud zjistíte, že není tou příčinou, pak může být problém v žaludku nebo ústech a v takovém případě se obraťte na lékaře.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/get-rid-of-garlic-onion-breath