
Zdroj obrázku: Freepik
Ořešáky jsou u zahrádkářů oblíbené stromy. Jelikož vyrůstají do obrovských rozměrů, vytvářejí v obdobích veder tak žádaný stín. Navíc nevyžadují příliš velkou údržbu. Kromě vlašských ořechů je možné ze stromu využít i listy k přípravě odvaru. Jak vlašský ořech zasadit, aby vyrostl velký a zdravý ořešák?
Kdy začít se sadbou vlašských ořechů?
Termíny pro výsadbu vlašských ořechů jsou dokonce dva. První možností je vysadit vlašský ořech na podzim, nejlépe v polovině října. V tomto případě však sazenici musíme ochránit před mrazem a na zimu ji zakrýt. Druhou možností je výsadba na jaře. Nejlepší je ořech zasadit ihned, jak půda rozmrzne. Není zde tedy dané přesné datum a rok od roku se může lišit. Pokud se rozhodnete pro období výsadby na jaře, bude sazenice potřebovat pravidelně zalévat, aby nezašla, jelikož její kořeny ještě nebudou dostatečně hluboké.

Jaké požadavky ořešák má?
Ořešák je strom samotář a nemá kolem sebe rád jiné stromy, které by mu z půdy odebíraly živiny a minerály. Díky hlubokému a širokému kořenovému systému bychom měli ořešáku připravit dostatek prostoru. Půda by měla obsahovat dostatek živin a měla by být úrodná. Jinak strom nevyžaduje žádné zvláštní nároky a je poměrně jednoduché jej vypěstovat. Ořešák kvůli svému vzrůstu potřebuje místo, kde bude alespoň částečně chráněn před silným větrem, ale zároveň vyžaduje dostatek slunečního svitu.
Jak vlašský ořech zasadit?
Sazenice ořešáků lze pořídit v zahradních centrech či školkách. Jakmile si vyberete datum a místo zasazení, můžete se pustit do práce. V místě výsadby je třeba půdu zrýt, nakypřit a vybrat plevel. Následně se vyhloubí díra do země o hloubce cca 50 cm a šířce 70 cm, do které se sazenice vloží. Pod sazenici je dobré vložit několik hrstí kompostu, vložit mladý strom a zasypat hlínou.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/nut-trees/walnut/planting-walnut-trees.htm