Ořešák potřebuje pro svůj růst prostor a dostatek slunce

Ořešáky jsou u zahrádkářů oblíbené stromy. Jelikož vyrůstají do obrovských rozměrů, vytvářejí v obdobích veder tak žádaný stín. Navíc nevyžadují příliš velkou údržbu. Kromě vlašských ořechů je možné ze stromu využít i listy k přípravě odvaru. Jak vlašský ořech zasadit, aby vyrostl velký a zdravý ořešák?

Kdy začít se sadbou vlašských ořechů?

Termíny pro výsadbu vlašských ořechů jsou dokonce dva. První možností je vysadit vlašský ořech na podzim, nejlépe v polovině října. V tomto případě však sazenici musíme ochránit před mrazem a na zimu ji zakrýt. Druhou možností je výsadba na jaře. Nejlepší je ořech zasadit ihned, jak půda rozmrzne. Není zde tedy dané přesné datum a rok od roku se může lišit. Pokud se rozhodnete pro období výsadby na jaře, bude sazenice potřebovat pravidelně zalévat, aby nezašla, jelikož její kořeny ještě nebudou dostatečně hluboké.

Doporučený článek:  Vodovodní kohoutky rozzáří kypřicí prášek, ocet nebo jedlá soda
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké požadavky ořešák má?

Ořešák je strom samotář a nemá kolem sebe rád jiné stromy, které by mu z půdy odebíraly živiny a minerály. Díky hlubokému a širokému kořenovému systému bychom měli ořešáku připravit dostatek prostoru. Půda by měla obsahovat dostatek živin a měla by být úrodná. Jinak strom nevyžaduje žádné zvláštní nároky a je poměrně jednoduché jej vypěstovat. Ořešák kvůli svému vzrůstu potřebuje místo, kde bude alespoň částečně chráněn před silným větrem, ale zároveň vyžaduje dostatek slunečního svitu.

Doporučený článek:  Po napadení počítače virem je nezbytné postupovat podle doporučených kroků

Jak vlašský ořech zasadit?

Sazenice ořešáků lze pořídit v zahradních centrech či školkách. Jakmile si vyberete datum a místo zasazení, můžete se pustit do práce. V místě výsadby je třeba půdu zrýt, nakypřit a vybrat plevel. Následně se vyhloubí díra do země o hloubce cca 50 cm a šířce 70 cm, do které se sazenice vloží. Pod sazenici je dobré vložit několik hrstí kompostu, vložit mladý strom a zasypat hlínou.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/nut-trees/walnut/planting-walnut-trees.htm