Vodní kámen: 5 způsobů, jak odvápnit rychlovarnou konvici

Tvrdá voda je strašákem pro nejeden spotřebič v našich domácnostech. V pračce nebo myčce vodní kámen na první pohled není vidět, ale u rychlovarné konvice je to přesně naopak.

U zanesené konvice bude trvat nezvykle dlouhou dobu, než voda dosáhne bodu varu. Navíc na dně nádoby uvidíte bílou až našedlou vrstvu vodního kamene, který se může postupně uvolňovat do vody ve formě „kamínků“. Samozřejmě se můžete tohoto znečištění zbavit pomocí speciálních chemických prostředků, ale postačí vám i běžné věci, které najdete ve své spíži.

Doporučený článek:  Ocet na zahradě upraví pH půdy, zbaví nářadí rzi a zlikviduje plevel

Využijte slupky od brambor

Po oloupání brambor putují slupky většinou do koše nebo na kompost. Pokud máte zanesenou rychlovarnou konvici, můžete jim dát ještě jedno poslední využití. Čisté slupky vložte do konvice, zalijte vodou a nechte vařit. Převařenou tekutinu vylejte a slupky zalijte ještě jednou čistou vodou. Po druhém varu můžete vodu vylít i s odřezky.

Zdroj obrázku: Freepik

Starý známý ocet a citron

Ocet i citron patří mezi osvědčené suroviny na úklid jakéhokoliv typu přírodní cestou. Konkrétně ocet je doslova expert na vodní kámen. Nalijte hrnek octa do konvice a zalijte poloviční dávkou vody. Objem je nutné dodržet a nepřehánět to s množstvím. Při varu má ocet s vodou tendenci pěnit. Mohl by ze spotřebiče vyprsknout a opařit vás. Octového zápachu se zbavíte, pokud v konvici několikrát převaříte čistou vodou. Opakujte, dokud nebude zápach pryč. Pokaždé použijte čerstvou vodu.

Doporučený článek:  Citron rozzáří celou domácnost. Poradí si se skvrnami, vodním kamenem i šmouhami

Podobně jako ocet funguje citronová šťáva. Nalijte do konvice sklenici citronové šťávy a nechte alespoň dvě hodiny působit. Tentokrát nepřevařujte. Po uplynutí stanovené doby šťávu vylijte a rychlovarnou konvici několikrát vypláchněte vodou. Druhou možností je namísto šťávy použít plátky citronu. Ty zalijte vodou a nechte převařit. Může se stát, že tato varianta nebude tak účinná jako první; vzhledem k nižší koncentraci kyseliny.

Jednou z dalších možností, jak se zbavit vodního kamene, je vyvařování za přítomnosti kyseliny citronové. Nasypte obsah sáčku kyseliny citronové do konvice, zalijte vodou do úrovně vodního kamene a přiveďte k varu. Převařenou vodu s kyselinou ponechte v nádobě minimálně tři hodiny. Posléze obsah vylijte a konvici několikrát vypláchněte.

Doporučený článek:  Proti škůdcům v zahradě funguje spolehlivě mýdlo

Vyzkoušeli jste už některý z těchto tipů?

Zdroj: https://www.kitchenaid.com/pinch-of-help/countertop-appliances/how-to-clean-an-electric-kettle.html