Ořešák si zaslouží dostatečný prostor a pravidelnou péči. Odvděčí se příjemným stínem a vynikajícími plody

Ořešák je velký strom, který se hojně sází na zahradách. Účelem není pouze sběr ořechů, ale ořešák dokáže svou velikostí v parných dnech vytvořit příjemný stín. Zjistěte jak a kdy sázet ořešáky. Je lepší koupit v zahradním centru sazenici, nebo si ho vypěstovat ze semena?

V jakém období je nejlepší zasadit vlašský ořech?

Pro výsadbu ořešáku je možné zvolit dva termíny. Můžeme jej sázet na jaře, nebo na podzim. Na podzim se nejčastěji ořešák sází v polovině října. Je však třeba počítat s tím, že sazenice stromu se musí na zimu zakrýt, aby ji mráz nezahubil. V jarních měsících je třeba sázet ořechy ihned, jak rozmrzne půda, a neexistuje tedy žádné konkrétní datum. Vše záleží na počasí a aktuálních podmínkách. Při výsadbě ořechů na jaře je třeba počítat s tím, že rostlina bude potřebovat pravidelné zalévání.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zasadit koupenou sazenici?

Vzrostlé sazenice ořešáků lze sehnat poměrně snadno v každém zahradním centru nebo lesní školce. Stačí si tedy vybrat správné období výsadby a pro sazenici si dojet. V místě výsadby je třeba půdu vyrýt a nakypřit. Následně z půdy odstranit veškerý plevel a vyhloubit jámu takové velikosti, aby do ní kořeny zapadly. Obecně se doporučuje vyhloubit díru o hloubce cca 50 cm a šířce 70 cm. Do půdy je vhodné přidat několik hrstí kompostu, aby měla rostlina dostatek živin. Nakonec sazenici vyjměte z nádoby a vložte ji do díry. Zahrňte zeminou a zalijte vodou.

Doporučený článek:  Sůl škodí zdraví, doma ale nesmí chybět. Je bezkonkurenčním čističem i bojovníkem s plevelem

Pěstování ořešáku ze semen

Jestliže chcete vypěstovat ořešák z ořechů, tedy ze semen, je nutné je důkladně prohlédnout. Ořechy by měly být na pohled zdravé a bez známek poškození, plísní nebo černých skvrn. Plody by měly být suché a zakopány přibližně 10 cm do země. Substrát je dobré obohatit kompostem pro zvýšení šance na úspěch. Jelikož nemusí vyklíčit každé semeno, je dobré jich zakopat více. Následně stačí pravidelně zalévat a sledovat, zda z ořechu vyroste velký a silný strom.

Zdroj: https://www.walnuttrees.co.uk/advisory/planting-walnut-trees/