Stinné kouty zahrady vytvoří příjemné zákoutí i ideální stanoviště pro krásné rostliny

Všichni milujeme léto a slunce. Není tedy divu, že se zahradu snažíme vytvořit tak, aby se na ní dalo v létě trávit spoustu času. Nejen vy, ale i rostliny budou potřebovat také stín, který jim na zahradě můžete vytvořit. Stinné kouty budou vhodné pro vaši relaxaci i pro některé druhy rostlin.

Na taková místa patří rostliny, kterým nevadí nedostatek světla

Existuje mnoho druhů rostlin, které mají raději stín. Právě pro takové je dobré mít na zahradě koutek, kam je budete moci umístit. Na zeď nebo plot si můžete vysadit břečťan, který patří mezi oblíbené rostliny, protože je nenáročný. Stačí mu vlhká půda, po třech týdnech pak uvidíte první kořeny a můžete ho přesadit na místo, kam potřebujete.

Doporučený článek:  Slimáci si rádi smlsnou na pracně vypěstované zelenině. Úrodu zachrání odpad z kuchyně

Místo trávníku pak můžete zvolit například brčál. Na zemi bude vyloženě svítit a na jaře se pak můžete těšit na koberec, který bude mít nádech modré barvy. Po zbytek roku pak bude rostlina zelená. I když budete mít na zahradě stín, některé druhy rostlin bude potřeba na zimu zakrýt, protože jsou choulostivé. Netýkavky například kvetou do prvních mrazů, ty na zahradě můžete nechat.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké rostliny zvládnou stín v zahradě?

Mezi rostliny, které můžete vysadit na stinných místech v zahradě, patří například kosatce. Ty sice mají rády slunce, ale zvládnou také místa, kde nejsou vhodné podmínky. Každých pár let je ale oddělte. Mezi dekorativní keře patří rododendrony, ty je potřeba držet dál od vápníku, takže nepoužívejte hnojiva s obsahem tohoto minerálu. Potřebují kyselý substrát.

Doporučený článek:  Staré noviny a kartony je chyba vozit do sběru. Lepší je rozházet je po zahradě

Tisy, hortenzie nebo i jalovce pak můžete vysadit do stinných oblastí na zahradě. Ve stínu jim bude chladněji, a tak nebudou potřebovat tak častou zálivku. Voda se bude pomaleji odpařovat, vhodné je rostliny zalévat časně ráno, ale nepoužívejte studenou vodu. Odstraňujte spadané listy a také odkvetlé části rostlin.

Zdroj: https://www.housebeautiful.com/lifestyle/gardening/g18665158/shade-loving-plants/