Osvědčené triky pro čistý domov, které se obejdou bez chemie

Přístup k chemickým čisticím prostředkům nebyl v minulosti žádnou samozřejmostí. Ženy si musely vystačit s tím, co měly doma. Šedé mýdlo nesloužilo jen k praní, ale také k úklidu. Používal se také popel na čištění stříbrných příborů a mnoho dalších obyčejných prostředků, které byly velmi efektivní při úklidu celé domácnosti. Podívejme se, které metody můžete používat i dnes!

Mytí hrnců a příborů bez použití chemie

Dnes s naprostou samozřejmostí používáme mycí prostředky na nádobí. Naše babičky ale používaly na hrnce písek nebo jedlou sodu, které odstranily i nejodolnější skvrny. Stačí, když na vlhkou houbičku dáte trochu písku nebo jedlé sody a důkladně vyčistíte i velmi odolné nečistoty. Poté stačí jemný prášek opláchnout velkým množstvím vody, umýt saponátem a nakonec osušit.

Doporučený článek:  Nevpusťte si do domova zimu a utěsněte správně okna

Stříbrné příbory mohou časem rezavět a tmavnout. Dnes na ně můžete použít nejrůznější chemické prostředky, ale dříve se hodně používal obyčejný popel z uhlí. Jestli máte doma kotel na uhlí, můžete tuto metodu použít, kdykoli jen budete potřebovat. Musíte jen počkat, až bude popel doopravdy vychladlý. Popel naneste bavlněným hadříkem a poté vyleštěte.

Zdroj obrázku: Freepik

Užijte si měkké ručníky a domácnost bez skvrn

Praním se naše ručníky stávají nepříjemně tvrdé. Dnes používáme aviváž, ale k té naše babičky neměly přístup. Místo toho používaly glycerin, který je chránil před tvrdými a nepříjemnými ručníky. Nejjednodušší je nalít do dávkovače na prací prášek tři lžíce glycerinu a nastavit krátký program na praní. Jestli perete v ruce, přidejte stejné množství do lavoru s vodou.

Doporučený článek:  Při správném uskladnění vydrží jablka ze zahrady po celou zimu

Na skvrny můžete s klidným srdcem použít šedé mýdlo, které je velmi levné a snadné na použití. Jde o směs glycerinu, chloridu sodného, kyseliny citronové a kyseliny karboxylové. Vhodné je na každodenní použití, stejně jako odstranění odolných skvrn. Oděvy nebo jiné předměty, které chcete vyčistit, ponořte do vody a přidejte trochu strouhaného mýdla. Po 15 minutách přípravek opláchněte.

Zdroj: https://www.webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-guide-to-natural-cleaning