Vlasy jsou korunou krásy. Jejich špatný stav může být známkou několika nepříjemných onemocnění

Dají se různé nemoci rozpoznat podle stavu vlasů? Ukazuje se, že ano. Jestliže máte polámané vlasy, třepí se vám konečky nebo se vlasy rychle mastí, měli byste zbystřit a zkusit se zamyslet, jestli se ve vašem těle neděje něco zvláštního, co by mohlo vypovídat o vašem zdraví. Jaké nemoci odhalí stav vašich vlasů?

Syndrom polycystických vaječníků

PCOS (polycystic ovary syndrome) je hormonální porucha, která se objevuje u žen plodného věku. Bohužel až 60 % žen, které se léčí s neplodností, postihuje tato nemoc. Proč k tomuto syndromu dochází, není vědci zcela zjištěno. Každopádně příznaky této nemoci jsou mimo vypadávání vlasů také nadměrné ochlupení, menstruační poruchy, akné, obezita, problémy s váhou, poruchy nálady i spánku.

Hypotyreóza a hypertyreóza

Pokud vám výrazně zřídly vlasy, buďte na pozoru. Řídké, slabé a příliš lesklé vlasy totiž svědčí o tom, že můžete trpět hypertyreózou. Je to hlavně tím, že při této nemoci se tvoří nadměrné množství kožního mazu. Proto jsou vlasy často mastné a lesklé. Pokud vám vypadávají vlasy a jsou naopak velmi suché, může se jednat o hyportyreózu. Vlasy jsou v tomto případě hrubé, lámavé a matné.

Zdroj obrázku: Freepik

Addisonova nemoc

Nemoc, která postihuje jak dospělé, tak i děti. Příčiny spočívají v chronickém nedostatku hormonů. Tyto hormony produkuje kůra nadledvin. Příznaky této nemoci jsou únava, nechutenství, nadměrné a rychlé hubnutí, průjem, zvracení, nadměrná chuť na sůl a slaná jídla, neustálý pocit hladu a také změny nálad. Mezi viditelné příznaky patří hlavně vypadávání vlasů.

Jak pečovat o vlasy

Pokud máte problémy se svými vlasy, ať už vás trápí vypadávání, lámavost, nebo malá hustota, určitě se zaměřte na to, jak o vlasy pečujete. Nejen zvenčí, tedy jakou vlasovou kosmetiku používáte, ale také se zaměřte na dostatečný příjem vhodných vitamínů. Pokud děláte vše proto, aby bylo o vaše vlasy dobře postaráno, a i přesto se potýkáte s problémy, určitě vyhledejte odbornou pomoc.

Zdroj: https://skinkraft.com/blogs/articles/hair-care-tips, https://rarediseases.org/rare-diseases/addisons-disease/, https://www.btf-thyroid.org/hair-loss-and-thyroid-disorders, https://www.healthline.com/health/pcos-hair-loss-2, https://www.mymed.com/health-wellness/interesting-health-info/what-does-your-face-say-about-your-health/can-your-hair-and-scalp-also-show-signs-of-ill-health, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4908932/, https://www.insider.com/how-to-know-if-hair-loss-is-serious-medical-problem-2019-6