
Zdroj obrázku: Freepik
Trávník je chloubou každého majitele domu a zahrádkáře, vedou se o něm sáhodlouhé debaty stejně jako o sečení nebo hnojení. Stačí první jarní paprsky a už je ve středu pozornosti jako hlavní hvězda celé zahrady. Jak zajistit, aby byl v letní sezóně krásný? Především je nutné trávník ošetřit po zimě a zahnojit, ale jak na to?
Tráva je po zimě vyčerpaná
Trávník je po zimě oslabený, vysilující jsou pro něj nejen nízké teploty pod bodem mrazu, ale také sníh nebo jiné povětrnostní podmínky. Vlivem toho je tráva slabá, často je poškozený kořenový systém, což nahrává chorobám a dalším škůdcům. Může se objevit plíseň sněžná, která jako bílý povlak pokryje celou plochu a způsobí odumírání rostlin. Z toho důvodu je vhodné trávník po zimě ošetřit a zahnojit. Pro tyto účely nejsou vhodné slunečné dny, naopak je lepší počkat na chladnější počasí se zataženou oblohou.
Když sleze sníh
Vrhnout se na trávník ve chvíli, kdy roztaje sníh? Odborníci doporučují posečkat, nejen až zmizí haldy sněhu, ale také až půda rozmrzne a především vyschne. Podloží a zemina plné vody mohou práci na zahradě ztížit a regenerační práce pak přijdou vniveč. Především je totiž nutné odstranit veškeré zbytky po zimě, vyhrabat listí a pomocí vertikutátoru provzdušnit zeminu. V některých případech je nutné přistoupit i k pískování nebo vápnění.

Hnojení trávníku
Po regeneraci trávníku nastává čas na dodání správné výživy, aby rostlinky mohly růst a vytvořily hustý a sytě zelený porost. Hnojení se provádí asi dva až tři týdny po vápnění od poloviny března do začátku dubna. Hnojivo se rozprostírá po celé ploše zahrady, nesmí se překračovat doporučené dávky, protože by se rostlinky mohly spálit. Po aplikaci se musí trávník několik dní za sebou zalívat, je proto vhodné naplánovat hnojení s ohledem na předpověď počasí, kdy déšť usnadní práci.
Volba hnojiva
Doporučuje se používat přípravky s vysokým obsahem dusíku pro rychlý růst, kromě toho získá trávník temně zelenou barvu. Vhodný je dusičnan amonný v poměru 1,5 kilogramu na 100 m² plochy. Nemělo by chybět ani doplnění draslíku. Ve specializovaných obchodech lze zakoupit dokonce dvousložková nebo vícesložková minerální hnojiva, přičemž si lze vybrat z práškové, granulované nebo tekuté formy. Vždy je však nutné aplikovat dle doporučení výrobce.
Zdroj: https://www.scotts.com/en-us/library/scotts-way/spring-lawn-care-tips