Pěstování vinné révy má několik pravidel

Pěstování vína má v Česku dlouhou tradici. Vedle vinařských krajů však začíná pěstování révy pronikat i do zahrádek a své vlastní víno už pěstuje kdekdo. Ne všem ale rodí tak, jak by si představovali. Péče o révu přitom není nijak složitá, je ale třeba dodržet pár zásad. Za to vás vaše rostliny odmění bohatou sklizní sladkých plodů.

Vinná réva se řadí mezi popínavé rostliny, které mohou v přírodě dorůst i do výšky přesahující 30 nebo i 40 metrů. V péči lidských rukou se však nenechávají takto rozrůst. Při pěstování mladých rostlin je nutné všechny výhonky svázat tak, aby žádné neležely na zemi. V tu chvíli by přestaly růst, mohly by začít zahnívat a plody na nich by se zkazily.

Doporučený článek:  Tableta do myčky rozzáří kuchyňský dřez a zbaví ho mastných nečistot
Zdroj obrázku: Freepik

Prořezávání révy je základ

Základem údržby pnoucích rostlin hroznového vína je zaštipování letorostů, aby rostlina soustředila všechny své síly jen na vyživování plodů. Je třeba vylamovat mladé letorosty vyrůstající během vegetace z úžlabí listů, a to zejména v okolí hroznů a jejich nosných větví.

Jestliže prořez rostliny zanedbáte, způsobíte tím, že plody vyrostou malé a kyselé. Na druhém extrému pak ale leží nadměrný prořez, který může vést k nedostatečnému či jen velmi malému rozkvětu rostliny.

K prostříhávání révy přistupujte nejdříve ve druhém až třetím roce pěstování. Obvykle se prořez provádí tak, že na kmínku vysokém kolem 50 centimetrů necháte jen šest krátkých větví se třemi pupeny na každé z nich. Výhonky pak přivažte k opěrné konstrukci.

Doporučený článek:  Zápach z bot pomůže odstranit jedlá soda, mrazák nebo ocet
Zdroj obrázku: Freepik

Dejte pozor na plesnivění

Plíseň šedá je nejnebezpečnější chorobou vinné révy. Obzvláště náchylné jsou k ní pak plody, které dozrávají v průběhu září. Příznaky šedé plísně přitom mohou být dvojí: za suchého a teplého počasí jednotlivé plody vysychají a připomínají rozinky, zatímco ve vlhkém a deštivém počasí jsou plísní infikovány celé shluky hroznů, které jsou pokryté silným šedým plísňovým povlakem a sporami.

Jestliže zaznamenáte počáteční příznaky infekce šedé plísně, postříkejte rostliny speciálními preparáty proti této chorobě, které jsou snadno k dostání v zahradnických centrech a hobby obchodech, případně na internetu.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/grapes