Pivoňky jsou nenáročné na pěstování a patří mezi léčivky

Pivoňka lékařská je rostlina, kterou najdete v mnoha zahradách. Vypadá skvěle a kromě toho má spoustu vlastností, které můžete využít ve svůj prospěch. Její květy jsou krásné a díky pivoňce můžete bojovat proti různým nemocem. Je ale dobré si o ní nejdříve zjistit to nejdůležitější, protože v některých situacích může být tato rostlina jedovatá.

Pivoňky jsou nenáročné na pěstování

Pivoňka pochází z východní Evropy, většinou dosahuje výšky 70–90 centimetrů a poznáte ji podle sytě zelených listů. Je to rostlina, která má bohaté květenství, květy jsou červené, růžové nebo fialové barvy. Můžete ji najít v mnoha zahradách, kvete právě začátkem léta. Navíc je nenáročná na pěstování a můžete ji využít doma.

Doporučený článek:  Pískavice řecké seno prospěje zdraví, cenná je především pro diabetiky

Léčivé pivoňky obsahují látky, které jsou jedovaté a tudíž nevhodné pro lidský organismus. Jak ale využít její vlastnosti? Před konzumací tinktury nebo nálevu se raději poraďte s odborníkem nebo si kupte již hotový produkt v obchodě s bylinkami, protože bude připravený pro přímou konzumaci. Na jaké vlastnosti se u bylinky můžete těšit? K přípravě nálevů se používají semena, květy i kořeny rostliny.

Zdroj obrázku: Freepik

Vhodná je na kůži i pro orgány

Pivoňku můžete využít v případě, že máte problémy s kůží. Obsahuje třísloviny, které zklidní podráždění pokožky, navíc působí jako antioxidant. Hodí se také na léčbu orgánů, například močového měchýře. Jestliže trpíte na záněty močových cest, vyplatí se mít po ruce nálev z pivoňky. Kyseliny, které obsahuje, zase pomohou trávicí soustavě pracovat správně. Působí pozitivně na srdce, a to díky hořčíku.

Doporučený článek:  Bílý povlak na čokoládě nesnižuje kvalitu čokolády

Pivoňka se velmi často používá v přírodní medicíně, vyrobit si můžete nejen nálev, ale také tinkturu nebo se hodí jako zdobení na dorty nebo zákusky. Do středně velké nádoby dejte hrst mixovaných květů, zalijte vroucí vodou, zakryjte a nechte půl hodiny louhovat. Nakonec sceďte a tento nápoj můžete popíjet po celý den.

Zdroj: https://www.rxlist.com/peony/supplements.htm, https://www.britannica.com/plant/peony, https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-32/peony, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21112198/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3108611/