Hnízda vos a sršňů v blízkosti domů vyžadují maximální opatrnost

Pro děti, seniory, citlivé jedince a alergiky může být jejich bodnutí smrtelné. Ano, vosy a sršni patří mezi nebezpečné hmyzí druhy, které vzbuzují velký respekt i strach. Hnízdo si přitom mohou vytvořit v těsné blízkosti domu nebo chaty, nechtěně mohou jednotlivci vlétnout do interiéru, pozornost je proto zcela namístě. Jak se zachovat, když je množství návštěv nezvykle vysoké, což značí hnízdo v blízkosti? Proč se musí hnízdo odstranit a jak postupovat, aby se hmyz nezabydlel znova?

Jen škodí? Vůbec ne!

Může se zdát, že vosy jsou jen dotěrné a nedají pokoj, dokud někoho z rodiny nebo přátel nebodnou. Sršni jsou pro mnohé synonymem nebezpečí, protože jejich bodnutí může být fatální. Nadto oba druhy likvidují včely nebo poškozují úrodu, protože se živí různými druhy ovoce a zeleniny. Vosy a sršni však nejsou jen škodným hmyzem, efektivně snižují počty jiných škůdců, jako jsou komáři nebo mouchy. Problematické je jejich vytváření hnízd na půdách domů, v přístřešcích, v garážích nebo v pergolách, uchráněn není žádný prostor, což hrozbu bodnutí ještě zvyšuje.

Doporučený článek:  Hliníkovou fólii můžeme v kuchyni jednoduše nahradit
Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na hnízda

V přírodě si nejčastěji vytvářejí hnízda v dutinách stromů nebo v různých dírách, které dříve sloužily jiným zvířatům. Kvůli potravě se však často dostávají do blízkosti obydlí, kde se usazují. Potřebují klid a dostatek potravy, proto se hnízdo může objevit kdekoli na zahradě nebo v přístřešcích pod trámy nebo v jiných skulinách. Každopádně je namístě obezřetnost, vosí nebo sršní bodnutí může každého ohrozit na životě, protože o alergii na hmyzí jed nemusí mít dotyčný ponětí. Na odstranění hnízda je nutné být připravený a mít na sobě ochranný oblek.

Doporučený článek:  Balkonové rostliny je důležité volit s ohledem na domácí mazlíčky

Likvidace vosích nebo sršních úkrytů

Hned na úvod je nutné upozornit na neefektivitu a nebezpečnost různých domácích metod. Hnízda se nedoporučuje likvidovat vařící vodou, vykuřovat pomocí kadidla nebo zapalovat. Tímto způsobem může dojít k vícečetnému bodnutí ohroženými jedinci, kteří z hnízda vylétají nebo se do něj vracejí. Taktéž hnízda nemají povinnost likvidovat hasiči, je nutné si najmout odbornou firmu, případně se pustit do odstranění svépomocí. Vhodným časem jsou ranní nebo večerní hodiny za pomoci zakoupeného hasicího přístroje na vosy a sršně. Po aplikaci a odstranění hmyzího úkrytu se preventivně mohou dát do blízkosti rostliny, které tomuto hmyzu vadí, především macešky, levandule, pelargonie nebo česnek. Vosy nesnáší kopretiny, tymián, mátu nebo pelyněk.

Zdroj: https://diypestcontrol.com/wasp.htm