Po vypití kávy spěchá většina lidí rovnou na toaletu. Odborníci přinášejí jednoduché vysvětlení

Káva nám dodá energii, vitaminy i minerály, ale pravdou je, že po ní velmi často chodíme na záchod. Málokdo si bez ní umí představit své ráno, společně s vydatnou snídaní dokáže zázraky a připraví nás na nový den. Má samozřejmě spoustu výhod, ale i své minusy. Jaké to jsou?

Proč po vypití kávy musíme na záchod?

Pití kávy je velmi populární zvyk, ať si ji dáte ráno po probuzení, nebo odpoledne k dezertu. Dopřává si ji spousta milionů lidí, a to nejen kvůli její chuti, ale také vlastnostem, protože dokáže povzbudit díky obsahu kofeinu. V kávě se ale vyskytují látky, které rozpohybují střeva, a tím pádem musíme ihned po vypití na toaletu. Káva je v tomto ohledu účinnější než teplá voda.

Doporučený článek:  Pampeliška zklidní zánět, uleví trávení a pomůže také během nachlazení

Navíc je jedno, jestli káva obsahuje kofein, nebo ne. Výsledky studií odhalily, že za pohyby střev mohou jiné látky než tolik oblíbený kofein, kvůli kterému se káva pije. Jak si tedy vysvětlit to, že ani nedopijete kávu a už musíte běžet na záchod? Tlusté střevo je orgán, který zastává velmi těžkou funkci. Probíhají v něm dokonce tři typy kontrakcí. Ty ovlivňují nervové, svalové i chemické faktory.

Zdroj obrázku: Freepik

Jakou roli hrají látky obsažené v kávě?

Během několika minut po vypití kávy určitě poběžíte na toaletu, protože se vaše střeva dostanou do pohybu. Je to způsobené několika složkami, které káva obsahuje. Gastrin je stimulátorem sekrece kyseliny chlorovodíkové, která je součástí trávicího procesu. Nezáleží na tom, jestli káva obsahuje kofein, nebo ne, podíl gastrinu je vždy stejný. Některé sloučeniny, které káva obsahuje, mohou ovlivnit také další receptory v trávicím traktu.

Doporučený článek:  Míň, ale za stejnou cenu: firmy nenápadně zmenšují balení oblíbených produktů

Jakou pijete kávu? Jestli si ji dáváte s mlékem, smetanou nebo cukrem, možná si dáváte svou sladkou bombu. Nejlepší účinky na vaše tělo bude mít káva černá bez přídavků dalších surovin. A nezáleží na tom, jestli potřebujete vyčistit střeva, nebo podpořit trávicí systém.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/why-does-coffee-make-you-poop