Proti plevelu v zahradě fungují domácí metody se solí a octem

Co dělají zahradníci od jara do podzimu? Kromě krtka a slimáků řeší dozajista plevel, který je těžko odstranitelný a neustále se objevuje nový. Samozřejmě je možností zakoupit specializované přípravky z hobbymarketů nebo zahradnických center, ale jsou často plné chemikálií a látek, které mohou poškodit ostatní rostliny nebo pěstovanou zeleninu. Jak se tedy účinně zbavit veškerého býlí a nezamořit zahradu? Vyzkoušejte dva kuchyňské pomocníky – sůl a ocet! Jak je aplikovat a mít zahradu bez nežádoucích rostlin?

Plevel ohrožuje úrodu

Proč vlastně všichni zahradníci plevel tolik řeší? Aby ne, veškerá úroda může přijít vniveč, plevelové rostliny totiž okrádají pěstované o vodu a živiny, některé dokonce parazitují na ostatních nebo je likvidují, protože se na nich plazí nebo je ovíjejí svými šlahouny. Pěstované rostliny pak mohou zahubit nebo jsou natolik zesláblé, že nelze uvažovat o žádné pořádné úrodě. Plevel je nutné odstranit okamžitě, jen tak lze zajistit ostatním rostlinám vhodné podmínky pro růst.

Doporučený článek:  Keříky malin může napadnout několik chorob
Zdroj obrázku: Freepik

Sůl na každý plevel

V jedné pohádce se říká, že sůl je nad zlato. A platí to nejen v zemi krále Pravoslava, ale také na zahradě, kde patří sůl mezi levné a ekologické herbicidní prostředky. Použití je vhodné především u dlažby, na panelových chodníčcích nebo u obrubníků. Solí se jednoduše zasype nežádoucí býlí. Lze použít i solný roztok v poměru 1 : 2, který se posléze přelije do láhve s rozprašovačem a aplikuje přímo na listy, stonek a kořeny plevelných rostlin.

Účinný octový postřik pro hubení plevele

Dalším osvědčeným prostředkem pro likvidaci plevele na zahradě je ocet. Při aplikaci octového roztoku je však nutné dbát, aby se tekutina nedostala na pěstované rostliny a plodiny, současně v den aplikace by neměl foukat vítr nebo pršet. Dva díly octa se přilévají do jedno dílu vody, je nutné dodržet i pořadí, směs se přelije do rozprašovače a používá na nežádoucí rostliny. Při slunečných dnech je účinek ještě intenzivnější, první postřik by měl proběhnout na jaře, když jsou rostlinky ještě malé, poté vždy jednou týdně. Neméně účinný je popel z dřevěného uhlí, který se sype přímo k zásaditým rostlinám, pro které je to i vhodné hnojivo.

Zdroj: https://www.bobvila.com/slideshow/12-natural-ways-to-kill-weeds-45747