Pouhé hubnutí mnohdy nestačí. Obezita je problém, který je třeba řešit komplexně

Ačkoliv nadváha ještě problém není, je jen krůčkem k obezitě. Obezita pak může být problém, a to jak zdravotní, tak psychický. Nejvhodnější je dostat svou váhu pod kontrolou dřív, než k tomu dojde. Nicméně to může být pro mnohé obtížné. Pokud se dostanete do stavu obezity, je pak důležité na ni pohlížet jako na nemoc a ne pouze jako na estetický problém.

Jaké může mít příčiny?

Nejčastější příčinou bývají špatné stravovací návyky. Problém může vzniknout již v dětství, pokud jde o návyky převzaté z rodiny, a tím spíš, pokud další členové rodiny mají problém s váhou. Pokud jste zvyklí na pasivní životní styl, kalorickou stravu a nemáte dostatek pohybu, může to být příčina. Nicméně někdy může přispívat k obezitě i vážné onemocnění, cukrovka, hormonální poruchy, onemocnění štítné žlázy a další. Proto je potřeba důkladné lékařské vyšetření, které vyloučí fyziologické příčiny. Vhodná je i návštěva psychologa, k obezitě mohou přispívat i duševní onemocnění, případně ona sama mohou stát za psychickými potížemi. Ty je potřeba také řešit, pokud se rozhodnete obezity zbavit. Dobrý dietolog vám nabídne nejen kvalitní jídelníček s ohledem na vaše preference, ale také zjistí, kdy, proč a za jakých okolností tíhněte k příjmu vysoce kalorického jídla. S tím se dá pak pracovat dál, a pokud pacient chce, zbaví se obezity i dalších potíží, které s ní souvisí.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se obezita léčí

Jakmile je zřejmá příčina, ve spolupráci s odborníky je nasazená vhodná dieta. Musí být uzpůsobená pacientovým potřebám a také jeho zdravotnímu stavu a přidruženým nemocem. Pacienti s vysokým stupněm obezity mohou být zároveň léčeni farmakologicky, případně zmenšením žaludku. Aby bylo snížení váhy trvalé, je nutné zároveň pracovat na správné výživě a životním stylu, jinak může snadno dojít k jojo efektu. V případě morbidní obezity bývá na začátku úbytek váhy rychlejší. Pokud jde o klasickou obezitu, úbytek může činit 2–4 kg za měsíc. Vždycky je ale nutné vytrvat a udržet si nadále vhodný životní styl.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/obesity/diagnosis-treatment/drc-20375749
Doporučený článek:  Většina lidí si čistí zuby zbytečně. Dlouho používaný kartáček je líhniště bakterií