Praní bot v pračce je rychlý způsob, jak je snadno a efektivně vyčistit

Mnoho lidí si klade otázku, jak vyčistit oblíbené boty, aniž by je poškodili. V případě drobných skvrn postačí vlhký hadřík. Když jsou ale boty hodně znečištěné, je nejjednodušší vyprat je v pračce. Je však třeba mít na paměti několik důležitých pravidel a vyvarovat se chyb, které by mohly vést k poškození obuvi.

Perte jen obuv z vhodného materiálu

Ne všechny boty lze prát v pračce. Měli byste být opatrní mimo jiné na koženou, semišovou a membránovou obuv, boty na podpatku, espadrilky a obuv s cvočky nebo jinými ozdobami, které nejdou před praním sejmout. Praní v pračce by mohlo způsobit poškození a nenávratnou deformaci. Před vložením bot do pračky odstraňte tkaničky a vložky a vyperte je zvlášť.

Doporučený článek:  Zápach v pračce je pro oblečení pohroma. Je nejvyšší čas ji pořádně vyčistit

Boty nejprve očistěte od větších nečistot, jako je například písek. Doporučuje se prát je ve speciálním sáčku nebo společně s dekou či ručníkem. Obuv by se neměla prát při vysoké teplotě. Ideální je zvolit krátký program, nejvýše 400 otáček za minutu a maximálně 30 °C. Při praní bot v pračce nezapomínejte ani na vhodný čisticí prostředek, je chybou používat změkčovadla nebo aviváž. Pracího prášku použijte jen malé množství.

Zdroj obrázku: Freepik

Důležité je i sušení

Po vyprání je důležité boty vysušit. I v tomto případě dochází k mnohým chybám, které vedou k deformaci obuvi. Je třeba mít na paměti, že v létě by boty při sušení neměly být vystavené slunci, jinak by mohlo dojít k vyblednutí barev a popraskání podrážky. V zimě je nepokládejte na radiátor, obuv by mohla ztratit svůj tvar a opět hrozí prasknutí podrážky.

Doporučený článek:  Fíkovník pěstovaný jako bonsaj dodá interiéru kouzlo orientu

Mnohem lepší je dát boty uschnout na stinné místo a nechat je vysušit při pokojové teplotě. Bude to sice trvat déle, ale je to zcela bezpečný způsob. Boty lze sušit se zmačkaným novinovým papírem nebo trochou rýže uvnitř. Mnoho lidí do bot vkládá také papírové ručníky, které je třeba vyměňovat při každém zvlhnutí. Tak se zkrátí celková doba sušení.

Zdroj: https://www.bobvila.com/articles/how-to-wash-shoes-in-washing-machine/