
Zdroj obrázku: Freepik
Sezóna klíšťat a komárů je v plném proudu. Ukazuje se ale, že kromě repelentů vás před klíšťaty mohou ochránit i některé rostliny. Například se hodí mít na balkóně nebo na zahradě chryzantému dalmatskou, která svou vůní odhání jak klíšťata, tak komáry. Jak ji pěstovat a jak se starat se o tuto rostlinu?
Klíšťata a komáři jsou hmyz, který nám v letních dnech dokáže skutečně ztrpčovat život. Zatímco kousnutí komárem obvykle končí nepohodlím, otokem a svěděním, kousnutí od klíštěte je pro člověka velkým nebezpečím.
Proto se proti tomuto hmyzu vyplatí chránit různými způsoby. Jedním z nich je také pěstování chryzantémy dalmatské. Tato krásná rostlina nejen ozdobí náš balkon, okenní parapet nebo zahradu, ale bude doslova tvořit bariéru proti klíšťatům.
Krása a užitečnost v jednom
Chryzantémy jsou jedny z nejčastěji volených květin pro výsadbu do zahrady nebo na balkon. Často se také objevují na hřbitovech. Pro pěstování nejsou nijak zvlášť náročné, proto jsou tolik oblíbené.

Musíte však pamatovat na to, že chryzantémy mají mnoho odrůd a stojí za to se s nimi seznámit při výběru květin pro svou zahradu nebo balkon. Mezi ně patří i dalmatská chryzantéma, která vypadá jako sedmikráska. Uvolňuje látky toxické pro hmyz, včetně klíšťat a komárů. Jsou to cinerin a pyrethrin.
Jak o chryzantému pečovat?
Půda, do které chryzantému dalmatskou zasadíme, by měla být úrodná a propustná, ale tato rostlina v tomto ohledu nevyžaduje zvláštní zacházení. Stačí smíchat standardní zeminu s malým množstvím rašeliny, aby dalmatská chryzantéma měla dobré podmínky pro růst. Do jednoho květináče můžete zasadit i více sazenic, protože se této rostlině dobře daří ve společnosti. Na co je však potřeba dávat pozor, je sterilní substrát a přemokření kořenů, ale to neznamená, že tato květina má ráda sucho. Je třeba ji zalévat každý den, zejména pak, když je léto dlouhé a slunečné. Substrát by měl být vlhký, ale ne přemokřený.
Zdroj: https://www.mymasterplan.com/blog/plants-that-help-control-ticks/