Sáhnout po vatové tyčince, zastrčit a otáčením vyčistit, to je běžný postup, kterým si většina lidí čistí uši. Podle odborníků zcela chybný přístup, který může napáchat mnoho zdravotních problémů. Vyčistit vnitřní část ucha od ušního mazu lze efektivněji, vatovými tyčinkami hrozí ucpávání zvukovodu a potíže se sluchem. Jaké jsou šetrné metody čištění uší?
Ušní maz čistí sám o sobě
Proč se v uchu vyskytuje ušní maz? Žlutá nebo světle hnědá hmota, ušní maz, vychází ze zvukovodu. Lidé mají pocit, že ušní maz musí okamžitě odstranit nebo zabránit jeho výtoku, protože by si okolí mohlo myslet, že nekamarádí s hygienou. Ušní maz nesouvisí s čistotou daného člověka, často je množství ovlivněno geneticky a vytéká přirozeně z mazových žláz. Jeho hlavním úkolem je dostat potenciální bakterie a plísně ze zvukovodu, přičemž během čištění odstraňuje zbytky epidermis, nečistot, prachu, pylu nebo jiných částic, které se mohou dostat do vnitřního ucha a do ušního bubínku.
Čištění bez vatových tyčinek
Jak již bylo řečeno, někdo trpí na ucpávání uší více a tvoří se mu v uchu více mazu. Může to souviset s používáním peckových sluchátek, s některým onemocněním nebo se stářím. Znakem ucpání může být zvonění nebo šustění v uších. Čištění vatovými tyčinkami pak může způsobit zátku, protože maz se zatlačí dovnitř, proto se musí používat pouze k čištění boltce a vnější části ucha.
Výplachy vodou i čištění teplým parafínem
Co udělat pro čisté uši? Jednou z možností je vypláchnout si uši během sprchování teplou vodou. Nemusí se přidávat mýdlo, jen se vypláchnou uši do hloubky a poté se nechá voda odtéct. Při ucpaném uchu se doporučuje ohřát parafín na tělesnou teplotu a při lehu na boku jej nalít do ucha. Po pár minutách vyteče parafín i rozpuštěný ušní maz. Obdobně je možné použít olivový olej. Za použití kapátka se tři kapky dají do ucha a okolí se masíruje, aby se olej dostal až k zátce. Po chvilce se rozpustí a nečistoty vytečou.
Zdroj: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/how-to-clean-your-ear