Čerstvé květiny ve váze jsou efektní ozdobou místností navozující příjemné chvíle strávené v lůně přírody. Jedná se o nadčasové dárky, které vždy potěší. Aby řezané květiny vydržely ve váze co nejdéle, mělo by jít o exempláře, jejichž poupata se ještě úplně nerozvinula. Květiny každý den pozorujte a měňte jim vodu.
Stonky seřízněte do špičky
Než květiny dáte do vázy, seřízněte ostrým nožem stonky do špičky. Listy by nikdy neměly být ponořené ve vodě. Při každé výměně vody se doporučuje zkrátit stonky o jeden až dva centimetry. Voda, do které květiny dáte, by měla být převařená a přefiltrovaná, optimální teplota je kolem 40 °C. Spolu s výměnou vody vyčistěte také vnitřek vázy.
Květiny situované u jižního okna jsou vystavené přímému slunečnímu záření a rychleji vadnou. Vázu neumisťujte ani do blízkosti mísy s ovocem, které uvolňuje plyn etylen urychlující proces vadnutí. Pokud květiny začínají vadnout a ztrácet svou krásu, ponořte zkrácené stonky na několik vteřin do vroucí vody. Tím se odblokuje cévní systém rostlin a budou efektivněji přijímat vodu.
Dopřejte rostlinám výživu
Padání barevných okvětních lístků je přirozený a nevyhnutelný proces, který se ovšem dá snadno oddálit. Stačí, když kytici po vložení do vázy přestříkáte lakem na vlasy. Díky němu si udrží tvar a zůstanou déle na stonku. Hlídejte první příznaky hniloby nebo vadnutí a případně zasažené části odstraňte, abyste zabránili množení bakterií a plísní.
Některá květinářství ke květinám přibalují sáčky se živinami, avšak při každodenní výměně vody neobstojí. Do vody ale můžete přidat cukr s pár kapkami jablečného octa, díky kterému budou rostliny posílené a déle svěží. Ve vodě můžete rozpustit také polovinu rozdrceného aspirinu, který okyselí vodu a omezí množení bakterií. Pomůže i bělidlo, ač se tento postup zdá drastický. Stačí však jedna nebo dvě kapky a zabráníte růstu plísní, které jsou často příčinou rychlého vadnutí.
Zdroj: https://www.consumerreports.org/home-garden/how-to-keep-flowers-fresh/