Nejspíš se k vám dostal mýtus, že orchideje není nutné přesazovat. Na tuto informaci rychle zapomeňte. Jsou to rostliny jako každé jiné. I orchideje jsou náchylné na různé choroby a potřebují čas od času výměnu substrátu.
V případě, že máte zdravé rostliny, výměna zeminy stačí jednou za dva až tři roky. Vhodné je ovšem orchideje bedlivě sledovat. Pokud si všimnete shnilých, měkkých či nahnědlých kořenů a plísně, přesazení je nutné dříve. Stejně tak v případě, že se rostlina již nevejde do stávajícího květináče.
Není to věda, zvládne to každý
Dobu přesazování nelze striktně určit na začátek jara jako u většiny jiných květin. U orchidejí je nutné vyčkat na dobu, kdy rostlina nekvete. Proces jako takový je velice jednoduchý, zvládne to každý, dokonce i laik.
Celou rostlinu vyndejte opatrně z květináče. Z kořenů setřeste stávající substrát, abyste mohli zkontrolovat, v jakém stavu kořeny jsou. V tuto chvíli odstraňte ty nemocné a staré. Postačí vám k tomu ostrý nůž. Jen myslete na to, že je nutné ostří po každém řezu vydezinfikovat. Vzdušné kořeny neodřezávejte! Pouze byste tím rostlinu zbytečně oslabili.
Pokud jsou kořeny tvrdé a nejde s nimi snadno manipulovat, ponořte je alespoň na čtvrt hodiny do vody. Doposud tuhé kořeny zpružní a bude možné s nimi opět pohybovat, jak bude potřeba.
Vyberte vhodný květináč
Různě barevné nebo designové květináče jsou velice lákavé. Často bývají jako skvělý doplněk do domácnosti. Nicméně v případě orchidejí je vhodné vybrat o něco méně stylovou variantu, a sice průhlednou nádobu s otvory. Díky transparentním stěnám květináče budete mít přehled o tom, jak se vaší květině daří.
Důležitý je taktéž výběr vhodného substrátu. Ten je ovšem k dostání v každém zahradnictví či specializované prodejně se zahradnickými pomůckami.
Pěstujete orchideje? Jaká byla vaše zkušenost s přesazováním?
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/orchids/repotting-orchid-plants.htm