Při správné zálivce pokvetou orchideje dlouhé měsíce

U většiny rostlin hrají roli dva základní faktory – zálivka a sluneční záření. U orchidejí tomu není jinak, protože při správných postupech mohou kvést po celou sezónu. A jak prodloužit radost z květů, kterou přináší? Vyvarujte se nejběžnějších chyb a zalévejte tyto choulostivé rostliny podle rad odborníků, můžete se pak dlouho těšit ze záplavy barev na svém parapetě!

Čtyři měsíce radosti

Nejčastěji pěstovaným druhem orchidejí v tuzemsku je Phalaenopsis (česky můrovec), která je dostupná v zahradnických centrech, hobbymarketech i běžných supermarketech. Tyto druhy nepotřebují ke kráse přílišnou péči, ale i tak je nutné jim věnovat čas na ošetření, aby neskončily na rumišti nebo v bioodpadu. V běžných podmínkách mohou kvést až čtyři měsíce a rozdávat radost, ale potřebují k tomu správné umístění, ideální teplotu a pravidelnou zálivku. Potom mohou kvést o několik týdnů déle, odborníci nevylučují květenství až devět měsíců.

Doporučený článek:  Faktory, které hrají roli při rozhodování o koupi nové autobaterie
Zdroj obrázku: Freepik

Potřebují zalít? Zjistěte to jedním dotykem!

Jednou týdně, ob dva týdny, nebo si nastavit upomínku do mobilního telefonu? Takhle snadné to s orchidejemi není, protože správná frekvence závisí na mnoha faktorech, zejména vlhkosti okolního vzduchu, který by se měl pohybovat okolo 50 procent. Orchideje Phalaenopsis jsou v přírodě epifyty, to znamená, že žijí v tropech v korunách stromů a na větvích. Z toho důvodu nesnesou přílišné zalévání nebo stání ve vodě, potřeba zálivky se musí zjistit ponořením prstu do substrátu. Při vlhkosti v hloubce asi dvou centimetrů není nutné daný den orchidej zalévat.

Doporučený článek:  Domácí rajčatový protlak dodá všem pokrmům jedinečnou chuť

Zalévání spodem namísto konvičky

Zalít z konvičky a jít k dalšímu květináči? U orchideje doporučují zkušení pěstitelé takzvané zalévání spodem. Do hluboké nádoby se nalije odstátá voda o pokojové teplotě a orchidej v obalu s drenážními otvory se ponoří asi na 30 minut do ní. Poté se květník vyjme a nechá se odtéct přebytečná voda. Kořeny si vezmou jen tolik, kolik potřebují, a zbytek odteče, nedojde tak k zahnívání kořenů. Pro zalévání orchidejí se nedoporučuje tvrdá voda, vhodnější je převařená nebo destilovaná, případně s přídavkem pár kapek citronu nebo špetky kyseliny citronové.

Zdroj: https://www.costafarms.com/get-growing/news/how-to-water-your-orchid