Snížení domácí teploty potěší nejen vaši peněženku. Vyhnout se vám může nachlazení i alergie

Podzimní a zimní teploty lákají k tomu, abychom doma zapnuli radiátory na maximum. Češi jsou na přetápění interiérů přímo experti. Mnoho lidí chce doma i uprostřed zimy chodit v tílku a šortkách, ale to zákonitě povede k vysokým účtům za energie. A také ke zdravotním problémům. O tom hodně lidí neví, ale příliš vysoké i příliš nízké teploty v domácnosti mohou na zdraví hodně ublížit.

Kolik stupňů je doma akorát?

Na počátku i během topné sezóny byste si měli ujasnit, jaká je ideální teplota ve vašem domově. Možná vůbec netušíte, jaká teplota je pro vaše zdraví nejlepší. Někomu to jistě budete připadat velmi málo, zatímco pro jiné to bude příliš mnoho. Navíc musíte myslet i na jednotlivé místnosti, protože v každé by měla být teplota jiná podle toho, co tam děláte. Obecně platí:

  • obývací a dětský pokoj: 20–22 stupňů,
  • ložnice: 17–19 stupňů,
  • kuchyně: 16–19 stupňů,
  • koupelna: 22–24 stupňů.
Doporučený článek:  Jak správně loupat okurky? Vyhněte se hořké chuti

Optimální teplotu v interiéru ale ovlivňují také faktory, jako je věk, zdraví, pohlaví, druh práce nebo bydliště (dům či byt). Minimální teplota, kterou byste měli mít neustále u sebe doma, je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) 18 stupňů. Teplota 18–24 stupňů neublíží žádnému zdravému a oblečenému jedinci. Pro seniory, děti a nemocné je to 20 stupňů.

Zdroj obrázku: Freepik

Zdravotní problémy, které si můžete způsobit sami

Pobyt v místnosti, kde je příliš nízká teplota, způsobuje zdravotní potíže. Těšit se můžete na oslabenou imunitu, slabší koncentraci, rychlejší únavu a zvýšené riziko alergických i respiračních onemocnění. V takovém prostředí je jednoduše pravděpodobnější, že budete více nemocní během podzimních a zimních měsíců. Infekce se vám rozhodně vyhýbat nebudou.

Doporučený článek:  Potřebujete otevřít konzervu a nemáte otvírák? Zde je pár triků, jak to udělat!

Na druhou stranu, a to je v Čechách častější, máme doma teplotu příliš vysokou. To může vést k horší koncentraci, bolesti hlavy, podrážděnosti, problémům se spánkem, pálení očí, suchému kašli a pokožce a mnoha dalším příznakům. V každém případě vám v přílišném horku i zimě hrozí zdravotní problémy a nepohodlí. Měli byste proto doma udržovat optimální teplotu.

Zdroj: https://www.cuimc.columbia.edu/news/extreme-heat-bad-your-health, https://en.wikipedia.org/wiki/Room_temperature, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/climate-change-heat-and-health, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535294/, https://www.theccc.org.uk/wp-content/uploads/2022/07/Risks-to-health-wellbeing-and-productivity-from-overheating-in-buildings.pdf