
Zdroj obrázku: Freepik
Jak se zbavit typických zahradních škůdců? Zkušení zahradníci sdílejí své osvědčené patenty na nejrůznějších diskuzních fórech a o nápady na přírodní postřiky nebo jiné překvapivé metody není nouze. Jedním z těch nejméně obvyklých je použití obyčejného kostkového mýdla. Ukazuje se ale, že se škůdci umí pěkně zatočit.
Ekologický a levný prostředek
Pokud vaše rostliny napadli škůdci, místo okamžitého nákupu chemických prostředků se vyplatí seznámit se s osvědčenými metodami, které zahradníci používají. Jednou z nich je příprava mýdlových pastí. Bezpečně zaplaší hlodavce, škůdce na rostlinách i třeba vysokou zvěř. Jejich použití je jednoduché a velmi efektivní. Potřebovat budete jen pár kousků vonného mýdla, klidně využijte zbytky.
Mýdlo pokrájené na malé kousky dejte do starých punčocháčů nebo do plátěného sáčku, který dobře propouští vzduch. Pamatujte na to, že sáček ani punčocha se nesmí těsně uzavřít. Vyberte na zahradě místo, kde je můžete zavěsit – mohou to být stromy, plot nebo dřevěné tyčky zapíchnuté na potřebné místo. Vůně mýdla vyděsí nezvané hosty. Aby byl účinek co nejtrvalejší, mělo by se mýdlo čas od času vyměnit.

Zdroj obrázku: Freepik
Ochrání rostliny i stromy
Někteří zahradníci radí posypat zahradu mýdlovými hoblinami. Podle všeho to bude rovněž fungovat jako zábrana proti nebezpečným škůdcům. Z mýdla si můžete připravit i směs pro ochranu rostlin. Stačí smíchat pár kousků s vodou, nechat rozpustit, nalít do rozprašovače a postříkat směsí rostliny a zeminu. Vůně bude ještě intenzivnější, pokud rostliny po ošetření zalijeme.
Ačkoliv myši a vysoká zvěř jsou na první pohled velmi odlišní, něco mají přeci jen společného. Především mohou zahradní rostliny poničit okusováním rostlin a výhonků. Jejich dalším společným znakem je to, že se vyhýbají místům vonícím po mýdle. Stačí kousky mýdla umístit podél plotů nebo použít výše popsaný postřik, kterým zahradu ochráníme.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/plant-problems/pests/soap-for-garden-use.htm