Rostlinné zbytky nepatří do koše, ale za okno. Snadno z nich vypěstujeme novou zeleninu

Změna klimatu a prudce rostoucí inflace podněcují tvořivost, a to zejména při plném využívání potravinových výrobků. Neplýtvání jídlem se stalo důležitou součástí moderního životního stylu. Stále více lidí se zajímá o pěstování rostlin, které mohou snadno růst i na parapetu. Není třeba kupovat semena, jednoduše využijete zbytky z kuchyně.

Nevyhazujte kořeny

Někteří jsou motivováni financemi, jiní změnou klimatu. Faktem je, že stále více lidí se podrobně dívá na výdaje za jídlo, které z měsíce na měsíc představují rostoucí procento v rozpočtu domácnosti. Ceny zeleniny a jiných potravin rapidně stoupají. Samozřejmě jsme si dobře vědomi, že zelenina je jednou z nejdůležitějších potravin.

Doporučený článek:  Správně skladované pečivo vydrží déle čerstvé. Záleží na zabalení i teplotě

Je to právě ona, která prospěje chlorofylem, zeleným rostlinným barvivem se silnými antioxidačními vlastnostmi. Chlorofyl je zodpovědný za lepší okysličování a výživu buněk a stimuluje jejich čištění. Zelená zelenina je nejlepší metodou pro pravidelné odstraňování toxinů z těla, včetně těžkých kovů, usazenin a zbytečných metabolických produktů. Proto stačí, když nebudete vyhazovat kořeny například z cibule. Ponořte kořeny cibule do vody a po několika dnech cibule uvolní nové a silnější a my ji můžeme znovu zasadit.

Zdroj obrázku: Freepik

Petržel z parapetu

K posílení těla antioxidačním účinkem chlorofylu se vyplatí pěstovat domácí nať. Za tímto účelem odřízněte fragment rostliny, ve kterém je kořen i se zelenými stonky. Vložte do ploché misky a ujistěte se, že kořen má přístup k vodě. Po několika dnech zasaďte do země a užívejte si čerstvou nať. Tento trik skvěle funguje hlavně při petrželce a celeru.

Doporučený článek:  Pravidelné odmrazování zvyšuje životnost a účinnost mrazáku

Celer a salát okamžitě reagují na kontakt s vodou a rychle uvolňují nové kořeny. Ze všech salátů má nejlepší výnos v domácím pěstování hlavně římský salát. Má příznivou, podlouhlou strukturu listů. Stejně jako u každé zeleniny je třeba vodu měnit nebo doplňovat každý den, urychlí to její zakořenění. Pro celer stačí 3–4centimetrový kus horní části kořene, pro salát i se stejnou délkou stonku.

Zdroj: https://www.ruralsprout.com/regrow-vegetables/