Voda z brambor je bohatá na živiny, které prospějí rostlinám

Uvařit, slít a podávat. Takto postupuje většina hospodyněk při vaření brambor a není divu. Tedy vlastně je, protože bramborová voda se může ještě využít při péči o domácnost i pro zdraví. Jedná se totiž o tekutinu plnou prospěšných látek, které se uvolnily z brambor během vaření. Byla by škoda o ně vylitím přijít. Jak použít bramborovou vodu například při péči o rostliny? Inspirujte se tipem na ekologické hnojivo!

Odpad, nebo zásobárna minerálů?

Většina lidí považuje vodu z brambor za odpad, proto brambory po dovaření slije do dřezu. Jedná se o velikou chybu, protože bramborová voda obsahuje mnoho živin, především minerálů, jako jsou fosfor, hořčík, vápník, draslík nebo železo, dále má vysoký obsah vitamínů A, B, E nebo K, současné vlákninu. Kromě toho tato tekutina obsahuje množství škrobu. Všechny tyto látky jsou důležité pro rostliny v květináčích i na zahradě.

Doporučený článek:  S kvalitním a ostrým nožem se šéfkuchařem může stát každý. Profesionálové radí, jak o nože pečovat
Zdroj obrázku: Freepik

Hnojivo z bramborové vody

A jak se používá hnojivo z vody z uvařených brambor? Zejména se musí jednat o vodu nesolenou, k tomu se nesmí používat vařící nebo horká. Po zchladnutí se touto tekutinou bohatou na výživné látky rostliny zalévají, protože obsažený fosfor podpoří růst kořenového systému, draslík zase vylepší stav listů i květů. Bramborová voda se může nalévat též do misky pod květináčem nebo přidávat na kompost, kde obohatí půdu o různé minerální látky a další živiny. Podle zkušených zahradníků dokonce voda z vařených brambor posiluje rostliny proti škůdcům, především proti mšicím.

Doporučený článek:  Postřik z mléka zbaví rostliny mšic

Vždy jen čerstvá

Bramborová voda musí být vždy čerstvá, ale jak již bylo řečeno, nesmí být horká. A nepomáhá jen rostlinám, tento odvar z brambor se doporučuje užívat i lidem, protože jeho pití pomáhá se zácpou nebo při kocovině. Voda, která se během vaření neosolí, se může použít též na oplach poškozených vlasů, protože zlepší jejich kondici a po omytí budou krásně hebké a jemné.

Zdroj: https://flourishingplants.com/using-potato-water-for-plants/