Samička klíštěte dokáže naklást až 1000 vajec najednou. Přesto jejich hnízda nelze spatřit

Sezóna klíšťat se neúprosně blíží a to znamená, že jim budeme vystaveni téměř na každém kroku. I když jsou malá, představují velkou hrozbu pro naše zdraví. Klíšťata přenášejí mnoho nemocí a mezi nejčastější patří lymská borelióza. Proto je důležité se před nimi co nejvíce chránit.

Nemoci, které klíšťata přenášejí

Předpokládá se, že klíšťata začínají útočit na přelomu března a dubna. Nejčastěji se můžeme setkat s klíštětem obecným. Tito pavoukovci jsou paraziti, kteří si vybírají lidi i zvířata jako své oběti. Klíšťata přenášejí mnohé nemoci, kromě nejčastější lymské boreliózy to může být encefalitida, bartonelóza, anaplazmóza a babezióza. Ta postihuje velmi často psy, a pokud se neléčí, může způsobit i smrt zvířete. Infekce se přenáší během odsávání krve. I když zpočátku nemusí nemoc projevovat žádné příznaky, pokud ji nebudeme léčit, může způsobit životu nebezpečné komplikace. Abychom se ujistili, že klíště, které se krmilo na našem těle, nás nenakazilo některou z uvedených chorob, je možné provést krevní test. Tento test vám může na požádání udělat váš praktický lékař.

Zdroj obrázku: Freepik

Hnízda klíšťat

V roce 2015 vzbudila fotografie údajného hnízda klíšťat senzaci na sociálních sítích. Velký shluk černého želé zaujal uživatele internetu a mnozí z nich vyzvali ostatní k ničení podobných hnízd při náhodném setkání. Jak se však ukázalo, tento shluk neměl s klíšťaty nic společného. Životní cyklus klíštěte trvá dva až tři roky. Samice může naklást několik tisíc vajec najednou, ale obvykle se toto číslo pohybuje v rozmezí několika stovek. Jejich vývoj je umožněn jen krví hostitele. Díky ní se larva mění na nymfu a poté dospělého jedince schopného další reprodukce. Klíšťata nedotčená krví jsou velmi malá, jejich velikost je maximálně čtyři milimetry, takže je možné si představit, že ani tisíce vajec nakladených takovou malou samicí nevytvoří viditelný shluk. Samice si pro kladení vajíček vybírají zatemněné a vlhké oblasti. Nejčastěji jsou to husté trávy a houštiny.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/gardening/a27182343/tick-nest-eggs/