Plíseň ohrožuje nejen staré domy. Rychlé řešení předejde horším následkům

V domácnostech je plíseň velmi častým problémem. Kromě estetiky je nutné řešit také její vliv na zdraví. Houba, která se v místnosti vytvoří, může způsobit zdravotní problémy. Onemocnění dýchacích cest nebo alergie jsou tak velmi častými komplikacemi. Proto je dobré se plísním vyhýbat, ale pokud se přesto objeví, je dobré vědět, jak je odstranit.

Hned při první skvrně je nutné jednat

Výčet nemocí, které může plíseň způsobit, je velmi dlouhý. Pokud se na zdi objeví jediný flíček, je potřeba ho rychle odstranit. Jak se plísně můžete zbavit? Pomoci mohou přírodní metody, nebo si zakupte přípravky, které jsou sice plné chemie, ale fungují. Ještě než začnete s plísní bojovat, zjistěte příčiny. Může to být vysoká vlhkost, nedostatek větrání nebo také špatná izolace na celém domě.

Doporučený článek:  Vyhnat rybenky z domu není vůbec snadné. Jde to však i bez agresivní chemie

V celé domácnosti je nutné větrat, aby se vyměnil vzduch. Tím také zabráníte vlhkosti a následným plísním. Sušit prádlo byste v místnostech také neměli, protože to přispívá ke tvorbě plísní. Při sprchování mějte otevřené dveře a při vaření si zapněte digestoř nebo si otevřete okno, pokud v kuchyni nějaké máte. Přebytečná pára by měla z místnosti odejít, aby se netvořily mokré skvrny v rozích.

Zdroj obrázku: Freepik

Plíseň se dostane až do hloubky stěny

Povrch stěny můžete jemně setřít houbičkou, pomoci si můžete také mýdlem a trochou vody. Pokud nepozorujete žádné změny, bude nutné použít jiné prostředky, které budou účinnější. V místě, kde se šíří plíseň, pak bude nutné zbavit zeď omítky nebo odstranit tapetu. Při použití chemikálií je nutné si dávat pozor, aby při aplikaci nebyly poblíž děti nebo zvířata, které by se mohly nadýchat chemických látek.

Doporučený článek:  S mastnými nečistotami v kuchyni pomůže ocet nebo čpavek

Plíseň se ráda objevuje na vlhkých místech, která najdete hlavně v koupelně nebo kuchyni. Proto je důležité větrání. Ve většině koupelen to ale není možné, proto je dobré nechávat otevřené dveře. To stejné platí také pro místnosti, ve kterých máte pračku a sušičku. Jestli plíseň dokážete odstranit, je vhodné zeď ošetřit, aby se znovu nevrátila.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/a34763321/how-to-get-rid-of-mold/