Elixír života má každý ve svých rukách. Nahlédněte do jídelníčku těch, kteří se dožili stovky

Vědci dokázali, že mnoho lidí, kteří se dožijí věku nad 100 let, konzumují velmi zdravou stravu. Předpokládají, že k dlouhověkosti vede hlavně složení našeho jídelníčku, ale také pravidelná fyzická aktivita. Dnes se podíváme na to, co byste měli jíst v případě, že si chcete užít dlouhý a spokojený život. Jídlo v tom hraje opravdu velkou roli.

Co a kdy jíst, abyste žili dlouho?

Vědci říkají, že klíčovými faktory správné stravy jsou střídmá konzumace zpracovaných sacharidů, nízká, ale pravidelná dávka bílkovin z rostlinných zdrojů a přiměřená hladina rostlinných tuků. Všechna jídla byste měli jíst během 11–12 hodin, abyste dosáhli pětidenního cyklu, který bude napodobovat půst.

Doporučený článek:  Jak se zbavit horečky přírodním a efektivním způsobem?

Mezi konkrétní potraviny, po kterých byste měli sáhnout, patří hodně luštěnin, celozrnných produktů a zeleniny. Žádné červené maso nebo zpracované maso, velmi málo bílého masa a jen některé druhy ryb. Málo cukru a zpracovaných obilovin, přiměřené množství ořechů a olivového oleje. Trocha hořké čokolády podpoří zdraví mozku, proto byste na ni neměli zapomínat.

Zdroj obrázku: Freepik

Středomořská dieta

Mnoho dlouhověkých lidí pochází z oblastí, kde se konzumuje takzvaná středomořská strava. Tato dieta je bohatá na zeleninu a ryby a omezuje bílkoviny. Mořské plody jsou samozřejmě také přítomné, ale hlavní složkou jsou rozhodně luštěniny a zelenina. Na to bychom se měli soustředit i my při skládání svého jídelníčku.

Doporučený článek:  Sauna vyžene z těla všechen stres i škodlivé toxiny. Při dodržení pravidel je skutečný zázrak

Souvislost věku a pohlaví

Odborníci na dlouhověkost připomínají, že každá dieta by měla být přizpůsobena věku, pohlaví, zdraví a genetické výbavě každého jedince. Lidé nad 65 let by měli konzumovat více bílkovin, protože ztrácejí svalovou hmotu. Pro mladé jedince nebudou bílkoviny tak důležité. Pokud chcete jídelníček dokonale přizpůsobit svým potřebám, poraďte se s výživovým poradcem, který vás provede velkými změnami ve stravě.

Zdroj: https://mdrproject.com/mediterranean-diet-the-path-to-longevity/