Snídaně nemusí být nudná. Existuje několik skvělých variant, které dodají energii na celé dopoledne

Zdravá a vyvážená snídaně je základ dne. Dokonale nás nabije energií na celé dopoledne a zlepší nám náladu. Jak by ale taková snídaně měla vypadat? Měla by být pestrá, obsahovat cereální produkty, bílkoviny, kvalitní tuky a ovoce. Stačí jen nepatrně pozměnit stravovací návyky a zlepšíte své celkové zdraví.

Pečivo jedině celozrnné

Většina z nás si nedovede představit snídani bez pečiva. Místo chleba z bílé mouky ale raději volte celozrnné výrobky nebo grahamový chléb. Pozor si dejte na slazené pečivo. Na zdravou snídani se ale hodí i ovesné a ječné vločky, které obsahují vlákninu, snižují cholesterol a zvyšují pocit sytosti. Tyto produkty jsou zdrojem komplexních sacharidů, vitamínů skupiny B a mnoha minerálů.

Doporučený článek:  Česnek posílí imunitu. V zimě nejvíc ukáže svou sílu

Oblíbená vejce jsou skvělým nápadem na rychlou, zdravou a chutnou snídani. Dají se konzumovat na mnoho způsobů, například ve formě míchaných vajec, omelety, natvrdo i naměkko. Vejce jsou vynikajícím zdrojem bílkovin, zatímco žloutky obsahují antioxidanty, které pomáhají předcházet očním onemocněním, například šedému zákalu.

Zdroj obrázku: Freepik

Když nesnídáte, dejte si alespoň kávu

Pokud patříte k lidem, kterým snídaně nevyhovuje, můžete si ráno dát alespoň šálek kávy, který vám po ránu dodá přísun energie. Kofein obsažený v kávě výrazně zlepšuje koncentraci, snižuje únavu a zlepšuje celkový výkon. Navíc nám může pomoci zhubnout, jelikož kofein má prokázaný termogenní účinek. Ten se projevuje zrychlením metabolismu.

Doporučený článek:  Nedostatek vitaminu B12 má pro tělo vážné důsledky. Pozor na tyto příznaky

Při snídani nevynechávejte ani ovoce. Vláknina v něm snižuje rychlost, jakou tělo vstřebává cukry, a tím tělu dodává energii. Konzumace ovoce snižuje riziko srdečních onemocnění a duševní nemoci. Většina ovoce má nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny a vody, což přispívá k pocitu sytosti po jídle. Zdravou snídani doplňte semínky a ořechy, avokádem, kvalitním máslem nebo libovým masem a rybami. Samozřejmě je dobré snídaně střídat a neuchylovat se k jedné variantě.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/12-best-foods-to-eat-in-morning