Vlhkost a teplo jsou skvělým domovem bakterií. Proto si dávejte pozor na čistotu ručníku, povlečení a houbiček na mytí nádobí. Tyto věci bývají útočištěm mnoha patogenů. Proto je důležité tyhle věci pravidelně čistit nebo měnit, nejen z hygienického hlediska, ale i kvůli zdraví.
Dávejte pozor na svůj mobilní telefon
Na povrchu mobilních telefonů se patogenní mikroorganismy velmi dobře drží. Vědci tvrdí, že displej telefonu může obsahovat až desetkrát více bakterií než většina záchodových prkének. Shodují se také na tom, že jedním z nejhorších míst pro používání telefonu je koupelna nebo toaleta. I během nynější pandemie se klade důraz na to, aby telefony byly čisté. Stojí za to udržovat telefon čistý a alespoň jednou denně utírat telefon hadříkem z mikrovlákna a nejíst u něj.
Podobné to je i s počítačovou myší a klávesnicí. V zákoutích klávesnice se nachází spousta drobků, a tím pádem i bakterií, které jsou nepostřehnutelné pouhým okem. Situace je podobná jako s displeji, na klávesnicích je více bakterií než na toaletě. Jedna studie zjistila přítomnost 3000 bakterií na čtvereční centimetr na počítačové klávesnici a 1600 na průměrné počítačové myši. Dokonce se našly bakterie, které jsou odolné vůči antibiotikům.
Houby na mytí nádobí a na koupání
Ukázalo se, že mycí houba na mytí nádobí je lepším domovem pro mnoho různých druhů bakterií než Petriho miska v laboratoři. Kuchyňské houby jsou mikrobiálním rájem, který je schopen pojmout 54 miliard bakterií na krychlový centimetr. Kromě toho jsou vlhké, vzdušné a naplněné zbytky potravin, což z nich činí optimální prostředí pro rozvoj bakterií.
Bakterie jsou přítomny také v houbách na mytí. Někteří si dokonce myslí, že bychom je měli přestat používat. Houba, která je stále mokrá, je skvělým místem pro růst bakterií, je proto dobré ji po použití vysušit na radiátoru. Máme-li na těle menší rány, je dobré s ní zacházet opatrně a v takovém případě houbu vyměnit. V ideálním případě by měl mít každý člen rodiny vlastní.
Zdroj: https://www.callhero.com/2020/05/15/these-5-household-items-contain-more-bacteria-than-you-think/