Udržovaný trávník, který nejenže rovnoměrně roste, ale také je rovnoměrně zavlažovaný – to je radost každého zahradníka, který si chce na svém pozemku vytvořit oázu klidu. Trávník se ale musí nejen pravidelně sekat, ale také zalévat. U toho dělají lidé chyby, protože si myslí, že trávníku dopřávají, ale většinou je tomu naopak. Jak ho tedy zavlažovat a jaké způsoby jsou nejlepší?
Víte, jak se o trávník správně starat?
I když to na první pohled vypadá jednoduše, starat se o trávník není žádná legrace. Je to sice pouze tráva, ale pokud máte větší pozemek, může se stát, že o něj budete denně pečovat i několik hodin, abyste ho udrželi nejen zelený, ale aby na něj nechodili například škůdci. Kolem trávníku si tak můžete založit záhonky s bylinkami, které škůdcům nebudou vonět.
Základem je pravidelná zálivka. Pokud máte trávník malé plochy, můžete si vzít do ruky hadici a sami zalévat trávník kousek po kousku. Dávejte si ale pozor, zalévání by nemělo trvat déle než 15 minut. Voda se vsákne i do hlubších vrstev, odkud si ji bude tráva brát. Jestliže máte větší pozemek, můžete si koupit zavlažovací systémy, které si nastavíte podle sebe a ony budou pracovat za vás.
Jak často trávník zalévat?
Nejčastější otázkou také je, jak často se musí trávník zalévat. Záleží samozřejmě na ročním období, ale také na tom, jak starý máte trávník. Mladé trávníky by se měly zalévat na začátku denně, protože potřebují dostatek vláhy. Postupně můžete zálivku snižovat a zalévat je pouze 3× týdně. O starší trávníky je potřeba pečovat také tím, že jim budete do zálivky přidávat kvalitní hnojiva.
Dávejte si pozor, aby na trávníku nevznikla hnědá místa, kde již tráva neroste. Zalévejte vždy brzy ráno, nebo pozdě večer. Pokud budete zavlažovat za slunného počasí, trávníku to neprospěje, protože se voda bude od slunce odrážet a trávník se může spálit.
Zdroj: https://www.scotts.com/en-us/library/lawn-care-basics/lawn-watering-tips