Správné vytažení klíštěte sníží riziko infekce

Letní sezona sice přináší spoustu tepla a slunce, zároveň je to ale období, kdy nás otravují komáři a především klíšťata. Před procházkou nejen lesem, ale také loukou nebo zahradou byste se tak měli chránit, protože klíště může přenášet nebezpečné nemoci. Klíště patří mezi pavoukovce, v přírodě se můžete setkat hned s několika druhy. Co byste ale neměli dělat, pokud ho chcete dostat z kůže?

Po každé procházce se kontrolujte

Do lesa byste v létě měli nosit hlavně dlouhé rukávy a nohavice, protože jedině tak se nejlépe proti klíšťatům ochráníte. Také je vhodné mít světlé oblečení, na kterém bude klíště více vidět. Kousnutí klíštětem jako takové ještě nemusí být nebezpečné, ale bohužel může přenášet nemoci, které mohou ohrozit člověka na životě. Navíc je další nebezpečí v tom, že pokud ho špatně vyndáte, objeví se další zdravotní komplikace.

Doporučený článek:  Brambory lze připravit na tisíc způsobů. Uvařit je skutečně dobře přitom umí málokdo

Klíšťata přenášejí nejen encefalitidu, ale také boreliózu, což je velmi nebezpečná nemoc, kterou musíte zachytit včas, abyste se vyléčili. Klíšťata svým kousnutím mohou způsobit ochrnutí. Příznaky se objeví během několika dní, může to ale trvat i mnohem déle.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se před klíšťaty chránit?

Rozhodně byste se neměli pohybovat ve vysokých travách nebo houštích, ale pozor si dávejte i na vlastní zahradě. Zkuste se také nastříkat repelentem, který si můžete koupit nebo si ho vyrobit doma. Po návratu se zkontrolujte, jestli na sobě klíště nenajdete. Pokud se tak stane, zkuste ho vytáhnout, ale potřebujete postupovat správně, jinak si spíše ublížíte.

Doporučený článek:  Poznat padělek parfému od originálu je snadné. Přesto mnozí i záměrně naletí, hlavně kvůli lákavým cenám

Klíště byste neměli nikdy škrábat, ale potřebujete vhodný prostředek, abyste ho z pokožky dostali. Jestliže si ho rozškrábnete, je větší pravděpodobnost, že se do těla dostane nemoc. Nevyplatí se ani vytahovat ho nehty nebo ho mačkat. Budete potřebovat pinzetu, kterou si zakoupíte v lékárně. Dříve se klíště potíralo máslem nebo vazelínou, ale dnes už se to nedoporučuje.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html, https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/how-to-remove-a-tick, https://www.cdc.gov/lyme/index.html, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/encephalitis/symptoms-causes/syc-20356136, https://www.britannica.com/animal/tick