Výskyt legionelózy celosvětově klesá díky lepším technologiím

Legionelóza se projevuje silným kašlem, bolestí na hrudi, dýchacími potížemi a vysokou horečkou. Někdy je proto mylně zaměňovaná za zápal plic nebo chřipku. Toto vážné onemocnění má na svědomí bakterie Legionella pneumophila a setkat se s ní můžeme častěji, než by se zdálo. V některých případech může vést až ke smrti.

K prvním případům došlo v Americe

První případ nákazy byl zaznamenán mezi členy organizace podporující americké vojenské veterány, proto se jí někdy říká legionářská nemoc. Během sjezdu v roce 1976 onemocnělo několik stovek účastníků akce, z nichž asi 30 zemřelo. Posmrtné studie prokázaly přítomnost bakterie Legionella, která se rozšířila kontaminovaným klimatizačním systémem v hotelu, kde byli členové ubytovaní.

Doporučený článek:  Vrásčité prsty po koupání mají překvapivě praktický důvod. Mohou usnadnit i domácí činnosti

V přirozených podmínkách má Legionella malou šanci nás nakazit. K růstu potřebuje vyšší vlhkost a vhodnou teplotu. Vhodné podmínky jí poskytují myčky aut, zvlhčovače, sprchy, postřikovače a klimatizační systémy vybudované z levných materiálů nebo s nesprávnou konstrukcí. Další příčinou onemocnění je samozřejmě absence pravidelného čištění a dezinfekce klimatizace.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak nemoc probíhá?

K infekci může dojít pouze kapénkami a vdechováním kontaminovaného vlhkého vzduchu. Její průběh je zdlouhavý a pro tělo vyčerpávající. Zpočátku se projevuje bolestí hlavy a svalů, poté nastoupí horečka se zimnicí, bolest na hrudi, dýchací obtíže a silný kašel. Může se objevit zvracení, průjem a ztráta chuti. V závažných případech u osob s oslabenou imunitou dochází k akutnímu respiračnímu selhání a poškození orgánů.

Doporučený článek:  Míň, ale za stejnou cenu: firmy nenápadně zmenšují balení oblíbených produktů

Legionářská nemoc se vyskytuje na relativně malých územích. Dosud největší ohnisko bylo zaznamenáno v roce 2001 ve městě Murcia ve Španělsku. Dále se legionelóza objevila ve Francii, Velké Británii, v Kanadě a Nizozemsku. V posledních letech dochází spíše k izolovaným případům onemocnění, což souvisí s modernizací klimatizačních systémů.

Zdroj: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/legionellosis, https://www.cdc.gov/legionella/about/history.html, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6351994/, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/legionnaires-disease/symptoms-causes/syc-20351747, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3020623/