Jedlá soda: Šest skvělých tipů na její použití, které využijete v každé domácnosti

Těžko najít v domácnosti většího pomocníka, než je jedlá soda. Nestojí takřka nic, ale udělá práci za tisíce. Navíc neznečisťuje životní prostředí a její použití je nadmíru snadné. Využívá se v kuchyni namísto prášku do pečiva, ale také na čištění povrchů, k odstranění vodního kamene nebo na likvidaci zápachu.

1.     Pohlcovač pachů

Line se z chladničky nepříjemný zápach? Potraviny, především vařené jídlo, sýry, čerstvé uzeniny nebo ryby, mohou v uzavřeném prostoru zapáchat. Jedlá soda s tímto problémem zatočí, stačí ji nasypat do misky a vložit ji na polici v dolní části. Prášek absorbuje nepříjemný zápach.

Doporučený článek:  Dědečka pod stromečkem potěší dobrá kniha nebo netradiční zážitek

2.     Osvědčený prací prášek

Jak na silně znečištěné prádlo? Použitím jedlé sody se dosáhne kýženého účinku, bílé a ložní prádlo dokonale vybělí. Přidává se sklenice jedlé sody do pracího programu, lze použít i na dětské prádlo nebo sportovní oblečení.

3.     Likvidátor mastnoty a připečených skvrn

Odstranění mastnoty a připečených šmouh na sporáku nebo v troubě může být náročné, přitom stačí připravit pastu z jedlé sody a vody v poměru 1:1 a potřít jimi připečená místa. Nechá se působit přes noc a poté odstraní s pomocí vlhké houbičky nebo hadříku.

Doporučený článek:  Mokré boty je třeba správně vysušit. Nezničí se a budou znovu připravené k nazutí

4.     Na vyleštění příborů

Jedlou sodou lze umýt také příbory nebo jiné lesklé nádobí, stačí napustit dřez vodou, nasypat jedlou sodu a vložit špinavé nebo zašlé kusy. Po několika minutách působení je nutné ještě omýt v teplé vodě a doleštit utěrkou.

5.     Na vyčištění koberců

Objevily se na koberci skvrny? I zde jedlá soda pomůže, nasype se na skvrny a nechá působit přes noc. Ráno stačí řádně vysát, koberec bude čistý a k tomu vydezinfikovaný.

6.     Pro čistou myčku nebo pračku

Myčka obdobně jako pračka vyžadují jednou za měsíc dokonalé vyčištění a vydezinfikování. Není třeba kupovat drahé tablety nebo přípravky, s nečistotami uvnitř bubnu i v myčce pomůže obyčejná jedlá soda, která je doslova za pakatel. Stačí smíchat jedlou sodu s octem a kelímek směsi vlít do nádržky a spustit mycí nebo prací program na prázdno. Na závěr je dobré zakončit mytí přístroje oplachem nebo krátkým pracím programem, aby nezůstal uvnitř odér z octa.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/baking-soda-benefits-uses