Pokud máte rádi šťovík a v létě je vaším typickým jídlem polévka ze šťovíku, pak je tento recept pro vás nutností. Šťovík ve sklenicích na zimu nás zachrání, když nemáme přístup k čerstvým listům a máme na šťovíkovou polévku chuť. Pokud máte chvilku času, tento recept je perfektní. Je hotový za pár minut a šťovík v dóze bude jistě skvělou vzpomínkou na horké léto. Jak připravit šťovík ve sklenici na zimu? Pojďme to zjistit!
Šťovík ve sklenici
Šťovík ve sklenicích je ideální pro ty, kteří milují šťovíkovou polévku a neustále si stěžují, že sezóna aromatických listů je příliš krátká. Pokud máme na pozemku listy šťovíku nebo jsme ho nakoupili více na tržišti, vyplatí se myslet na zimu, kdy je tato rostlina hůře k sehnání. Příprava šťovíku do zavařovacích sklenic na zimu není náročná a vyplatí se jeho výrobě věnovat pár chvil, protože pak získáme základ pro výbornou polévku. Stačí přidat obsah dózy do zeleninového vývaru a za pár okamžiků máme chutnou večeři.
Recept na šťovík ve sklenicích
Co potřebujeme k přípravě šťovíku do zavařovací sklenice na zimu? Vlastně jen pár ingrediencí, ale bez nich se tahle lahůdka neobejde. Jsou jimi:
- šťovík,
- máslo,
- sůl.
Jak připravit šťovík? Práce by měla začít přípravou listů. Měly by být důkladně omyty a poté jemně nakrájeny. V případě větších exemplářů se můžete zbavit tvrdého stonku, který je uprostřed listu. Pak stačí nakrájený šťovík orestovat na másle s přidáním soli. Listy po chvíli ztratí svůj objem a ztmavnou. Jak dlouho smažit šťovík? Dokud listy nezmění konzistenci a nezačnou se rozpadat. Nakonec dejte horký šťovík do malých sklenic, zašroubujte je a otočte dnem vzhůru.
V případě, že si nejste jistí trvanlivostí této metody, lze uvařený šťovík na zimu pasterizovat domácími metodami.
Jak jíst polévku ze šťovíku?
Proč se vyplatí jíst polévku ze šťovíku? Jeho chuť láká mnoho lidí, ale pokud jí někdo neholduje, stojí za to se o jeho kvality zajímat. Je to pokladnice minerálů, jako je železo, draslík, hořčík a vápník. Konzumace šťovíku má však i odvrácenou stranu mince. Obsahuje kyselinu šťavelovou, která poškozuje ledviny: může přispívat k tvorbě ledvinových kamenů a urolitiáze a také podporovat dnu.
Šťovík a polévku z něj připravenou proto konzumujte opatrně. Vyplatí se do něj přidat i smetanu a vejce, látky v nich obsažené totiž do jisté míry neutralizují účinky kyseliny šťavelové.
Zdroj: https://food-and-recipes.com/publication/47353/