Spaní při otevřeném oknu zajistí kvalitní odpočinek

Je zdravé spát s otevřeným oknem? Odpověď není tak jednoznačná. Logika nám velí okna před spaním zavírat, abychom neprochladli nebo aby nás nebudil hluk z ulice. Odborníci ale tvrdí, že otevřená okna zajistí lepší proudění vzduchu a osvěží místnost, kde spíme. Nižší teplota nám pomáhá usnout a také zlepšuje kvalitu spánku.

Výhody otevřeného okna

Chladný vzduch z otevřeného okna, pokud není příliš suchý, může usnadnit dýchání. Dobré větrání nám také zajistí více kyslíku a méně oxidu uhličitého, jehož vysoké hladiny mohou být škodlivé. Pokud ho přes noc vdechujeme ve velkém množství, je pravděpodobné, že se probudíme s bolestí, závratí nebo nevolností.

Nejjednodušší a nejúčinnější způsob je otevřít okno těsně před spaním. Pokud žijete v oblasti, kde je suchý vzduch, zvažte pořízení zvlhčovače. Na druhou stranu ani příliš vlhký vzduch zdraví nesvědčí. Během dne se v místnostech shromažďuje vlhkost ze sprchování, schnutí prádla nebo nedostatečného větrání, a pokud nebudeme během spánku větrat, bude se nám hůř spát. Zvyšuje se i pocitová teplota, která brání usnutí a regeneraci organismu.

Zdroj obrázku: Freepik

Výhody zavřeného okna

Většina specialistů zdůrazňuje výhody spaní s otevřeným oknem, ale zároveň dodává, že toto řešení nebude fungovat pro každého a za každých podmínek. Nízké teploty, které se blíží nule, nejsou pro takové spaní vhodné. Když je venku velká zima, hrozí nachlazení. Po dešti je zase venku vysoká vlhkost vzduchu, kterou si tím přeneseme do ložnice.

Jako argumenty proti spaní s otevřeným oknem se uvádí také hluk z ulice a možnost znečištění a smogu. Pozor by si měli dávat především obyvatelé velkých měst. Vyplatí se sledovat úroveň znečištění ovzduší ve vaší oblasti, a pokud dojde k překročení přípustné úrovně koncentrace škodlivých látek, nechat okno raději zavřené. Pokud žijete v rušné ulici, můžete si pořídit špunty do uší, které eliminují nežádoucí zvuky.

Zdroj: https://www.sleepnumber.com/post/is-sleeping-with-the-window-open-better-for-your-health