Sůl pomůže vybělit prádlo a sníží vlhkost v bytě

Sůl je koření, které nesmí chybět v žádné kuchyni. Samozřejmě není třeba připomínat, jak působí na naše zdraví, ale malé množství rozhodně neuškodí a může zcela změnit charakter pokrmu. Kuchyňská sůl je snadno dostupná a její cena neohrozí domácí rozpočet. Navíc toho umí mnohem víc než dochutit pokrmy – například ji lze využít k čištění skvrn a domácích spotřebičů.

Vyčistí kuchyňské prkénko i hrnce

Pokud se na kuchyňském prkénku objeví těžko odstranitelné skvrny, smíchejte několik lžiček soli s vymačkanou šťávou z půlky citronu. Touto směsí prkénko potřete a nechte hodinu působit. Po opláchnutí bude jako nové. Sůl vás zachrání i v případě, že připálíte hrnec. Zasypte dno solí, přelijte studenou vodou a nechte přes noc odstát. Ráno obsah hrnce vyvařte a vylijte, po nečistotách nebude ani stopa.

Doporučený článek:  Při správném praní a sušení nebude prádlo nutné žehlit

Každý, kdo pije kávu nebo čaj, ví, že na šálcích se po čase objeví tmavá kolečka. Pokud se jich chcete zbavit, opět vezměte na pomoc sůl. Smíchejte pár lžiček s vodou, aby vznikla hustá kaše, a s ní usazeniny vydrhněte. Pokud vám při vaření vzkypí obsah hrnce a vyteče na plotýnku, co nejrychleji skvrnu posypte solí, bude se pak snáze čistit.

Zdroj obrázku: Freepik

Vybělí látky

Bílé oblečení, záclony, prostěradla nebo ručníky sice vypadají krásně, po čase ale zešednou a každá skvrna je na nich vidět. Usazeniny však rychle zmizí, pokud bílé prádlo před praním v pračce namočíte do teplé vody s porcí soli, nejlépe přes noc. Ráno ho stačí vyprat jako obvykle, ale do přihrádky na prací prášek přidejte opět půl sklenice soli.

Doporučený článek:  Rozsypané střepy lze bezpečně uklidit pomocí vaty, lepicí pásky nebo plastelíny

Sůl má tu schopnost, že absorbuje vodu z okolí. Pokud ji umístíte do větší nádoby, dokáže absorbovat přebytečnou vodu ze vzduchu. Můžete do ní přidat i pár kapek oblíbeného esenciálního oleje, který zároveň místnost osvěží. V neposlední řadě vás sůl zbaví plevele. Stačí ji rozsypat mezi nežádoucími rostlinami a po několika dnech plevel zmizí sám. Vyhněte se ale okrasným a užitkovým rostlinám.

Zdroj: https://www.gardeningchannel.com/25-ways-you-should-use-salt-around-the-house/