Dušičky se blíží a náhrobky našich blízkých si zaslouží vyčistit. Díky kyselině budou jako nové

Vosková skvrna na náhrobním kameni se může stát skutečnou nepříjemností. Zejména pokud se jí nezbavíme dostatečně rychle. Naštěstí existují jednoduché domácí způsoby, jak problém vyřešit. Stačí smíchat dva produkty, z nichž jeden je velmi levný. Najdete ho dokonce ve své kuchyni.

S octem opatrně

Ocet se stále více používá k čištění různých věcí. Vybíráme si jej kvůli ekologii, jakož i jednoduchému způsobu, jak se zbavit nečistot. Pamatujte však, že žulový náhrobní kámen by se neměl mýt pouze octem. Nezředěný ocet může vést ke zbarvení památníku a tvorbě skvrn. Proto je důležité smíchat jej s vodou, nejlépe teplou.

Doporučený článek:  Fazole jsou důležitou součástí jídelníčku

Máte-li však obavy, že památník změní barvu, můžete použít jiné domácí opravné prostředky. Dalším trikem je aplikace citrónové šťávy. Je to prostředek, který se různých druhů skvrn nezalekne – citrón je schopen odstranit i trvalé nečistoty. Dalším jednoduchým řešením je použití horké vody, která rozpustí vosk a umožní jeho rychlé vyčištění z památníku. Dejte pozor na ostré nástroje, které mohou poškrábat náhrobní kámen.

Zdroj obrázku: Freepik

Jenom dva produkty

Náhrobky jsou nejčastěji vyrobeny z tvrdých kamenů, jako je mramor, žula nebo pískovec. Jsou vybírány pro svoji trvanlivost a estetiku. Další oblíbenou surovinou je teraco, což je syntetický materiál, který napodobuje kámen. Je nepochybně mnohem levnější, ale méně odolný. Všechny však vyžadují řádné čištění.

Doporučený článek:  Šampon má každý v koupelně, málokdo ale zná jeho opravdu široké využití

Proto se při péči o památky nedoporučují příliš silné prostředky, které by mohly poškodit náhrobní kámen. Objeví-li se vosková skvrna, k jejímu odstranění stačí použít směs dvou složek. Na přípravu směsi stačí ocet a voda. Do 1 litru vody přidejte tři čajové lžičky octa. Ve výsledné směsi namočte houbu a omyjte kámen. Po umytí stojí za to otřít památník dosucha hadříkem.

Zdroj: https://ohsospotless.com/how-to-clean-a-gravestone/