Domácí majoránková mast je hotová během chvíle ze dvou ingrediencí

Jen některé léky nebo masti jsou tak univerzální a bezpečné jako majoránková mast. Byla v povinné výbavě domácí lékárničky už v době našich maminek a babiček. Lidová medicína dobře ví, že pomáhá překonat zánět nosní sliznice, podporuje léčbu rýmy a hojí rány. Nejlepší na této masti je, že si ji snadno můžete vyrobit i doma.

Majoránka ve vaší domácí lékárničce

Majoránka je bylina s mimořádně všestranným použitím, a to nejen v kuchyni, ale i v medicíně. Dokonale zlepšuje trávení, proto je skvělým lékem na pálení žáhy, plynatost a žaludeční vředy. Má také pozitivní účinek na trávicí systém. Populární majoránka má dále protizánětlivé, antivirové a antibakteriální vlastnosti.

Doporučený článek:  Vzteklina se nevyhýbá ani kočkám. Prevencí je pravidelné očkování

V minulosti se z majoránky velmi často vyráběla mast. Byl to jeden z nejoblíbenějších způsobů využití této bylinky. Kvůli široké škále účinků by určitě neměla chybět ani ve vaší skříňce domácí medicíny. Mast můžete zakoupit v běžných obchodech nebo si ji zkusit vyrobit doma. Tato mast má antibakteriální, antiseptické a adstringentní vlastnosti. Využijete ji při zánětu nosní sliznice, ale i při výtoku z nosu. Nejlépe působí, když ji natřete přímo kolem nosních dírek.

Zdroj obrázku: Freepik

Na výrobu vám stačí jen dvě složky

Základem masti je máslo nebo lanolin a majoránka stejného objemu. Smíchejte tyto dvě složky dohromady a vymíchávejte, dokud se tuk nezmění na mírně zelený. Pokud dosáhnete takového účinku, nechte ingredience stát alespoň 24 hodin na chladném místě, nejlépe v chladničce. Následující den je směs připravena k zahřátí, aby získala tekutější formu. Nejlepší je to udělat ve vodní lázni, aby neztratila cenné éterické oleje.

Doporučený článek:  Kopřiva, pampeliška a řebříček patří mezi cenné léčivky

Dalším krokem je nalít tuk s majoránkou přes sítko nebo gázu do vhodné nádoby, ve které chcete mast skladovat. Nádoba by měla být dobře uzavíratelná. Následně by se měla celá mast nechat vychladnout. Takovou mast můžete použít u dětí i dospělých. Nezapomeňte však mast skladovat v chladničce. Mast můžete nanášet také na obtížně léčitelné rány, dermatitidu, vředy, kožní trhliny, popáleniny a omrzliny. Používejte ji však vždy jen zevně.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/marjoram, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-marjoram, https://www.britannica.com/video/180193/marjoram-relative-oregano-video, https://blog.mountainroseherbs.com/diy-herbal-salves, https://www.healthline.com/health/diy-herbal-salves