Sušení prádla v bytě přináší nečekaná rizika. Ohroženi jsou ti nejslabší

Vyndat prádlo z pračky a pověsit na sušák či rozvěsit po bytě. To je zvyk, který má většina obyvatel malých panelákových bytů. Důsledky mohou být katastrofické, v ohrožení je zdraví dětí i dospělých. Následkem zvýšené vlhkosti může dojít k rozvoji různých druhů alergií, nebo dokonce astmatu. Nechcete si sušení prádla v bytě rozmyslet? Posuďte sami, čemu se vystavujete!

Bez balkonu a sušárny

Co udělat s čerstvě vypraným prádlem? Stačí se rozhlédnout a rozvěsit čisté kousky na rozkládací sušák, případně pověsit na ramínka a pověsit na dveře, futra nebo skříně. Přesně tohle dělají mnozí obyvatelé panelákových bytů, kteří nemají jinou možnost. Ohrožují svým konáním zdraví, k tomu může prádlo zapáchat, protože v interiéru je příliš vysoká vlhkost vzduchu, která neumožňuje rychlé odpařování vody z tkaniny.

Zdroj obrázku: Freepik

Prádlo bez zápachu

A jak docílit, aby prádlo vonělo a nezatuchalo? V malých bytech jsou možnosti omezené, je nutné prádlo pověsit hned po vyprání a nenechat jej příliš dlouho v bubnu pračky. K tomu je vhodné dostatečně dlouho a často větrat i v zimních měsících, aby mohla vlhkost unikat ven. Zatuchlosti prádla se lze vyhnout též zvýšením teploty v místnosti pomocí radiátorů, aby vyprané kousky uschly rychleji. V malých prostorech se doporučuje i použití elektrického sušáku, který efektivně vysuší prádlo během chvilky.

Doporučený článek:  Dokonale čistá toaleta je vizitkou každého domova. Spolehnout se můžete na domácí pomocníky

Vysoká vlhkost a plísně ohrožují zdraví

Podle odborníků je sušení prádla v bytech škodlivé, protože se při sušení jedné várky uvolní až dva litry vody, čímž se zvýší o několik procent vlhkost vzduchu v interiéru. Dochází k množení roztočů i rozvoji plísní, jejichž spory jsou zdraví škodlivé, ohrožují chronicky nemocné, děti i seniory. Lidé s oslabenými imunitním systémem mohou onemocnět astmatem, alergiemi, různými typy zánětů, ale také zápalem plic. V případě, že neexistuje jiná možnost, je nezbytné vyvarovat se sušení prádla v dětském pokoji nebo ložnici a raději sušit přes den než v nočních hodinách.

Zdroj: https://www.beamcentralsystems.com/blog/indoor-laundry-drying-health-risks