Tipy, jak nechat dozrát rajčata na keřích i po utržení

Všichni, kdo si na zahradě nebo balkonu pěstují rajčata, si chtějí jejich lahodné plody vychutnat co nejdříve. Mnohdy si přejeme, aby rajčata zrála rychleji. Dobrou zprávou je, že toho můžete dosáhnout. Podívejme se, jak urychlit zrání rajčat, která jste již utrhli. Někdy nejsou ještě vhodná k jídlu, ale nemusíte je hned vyhazovat. Poradíme vám tipy a triky, jak je nechat dozrát.

Co rajčata potřebují?

Plody keřů rajčat potřebují ke zralosti hned několik základních věcí. Tou hlavní je slunce. Jedině díky němu změní svou barvu na červenou, ale také budou měkčí a pevnější. Stalo se vám, že jste utrhli nezralé rajče? Rozhodně ho nejezte, protože byste si mohli způsobit nepříjemné zdravotní problémy. Místo toho rajče položte na světlé a slunné místo, kde bude mít šanci dozrát. Proces zrání rajčat ale můžete také velmi jednoduše urychlit.

Doporučený článek:  Zázračná řeřicha vyroste za jediný týden. Na parapetu ji lze pěstovat po celý rok
Zdroj obrázku: Freepik

Urychlete zrání rajčat

Existuje dalších několik způsobů, jak můžete nechat dozrát rajčata. Princip je velmi jednoduchý. Nezralá rajčata můžete položit k jablkům nebo banánům. Přirozeně se začne uvolňovat ethylen, díky kterému rajčata dozrají. Rajčata byste měli umístit do společnosti červené (již zralé) zeleniny. Stejně tak je můžete položit na červený hedvábný papír. Červená barva poblíž nezralých rajčat podpoří jejich dozrávání. Může se to zdát zvláštní, ale je tomu tak.

Použijte jednoduchý trik

Výše uvedené tipy platí pouze pro již sklizené plody. Jak ale urychlit zrání rajčat na keříku? Dobrou zprávou je, že stejné postupy můžete použít také u rajčat na keříku. Jakmile se začne blížit podzim a chcete, aby poslední rajčata dozrála, můžete uříznout rostlinu těsně nad trsem s rajčaty. Zbavte se prázdných stonků a listů. Díky tomu se keř zaměří na dozrání rajčat a omezí proces růstu rostliny, který již není důležitý. Díky tomu získáte více rajčat a užijete si je o trochu déle než ostatní.

Zdroj: https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/how-ripen-tomatoes